RANDEVU ALIN
Tırnak Batması
Tırnak Batması
HİZMETLERİMİZ
Tırnak Batması

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması, tırnağın tırnak yatağına doğru uzandığı acı verici bir sağlık sorunudur. Genellikle ayak baş parmağında görülür ve ayak tırnağı köşesi veya kenarının kıvrılıp çevredeki cilde gömülmesi sonucu oluşur. Ayak tırnak batması ağrılı olabilir ve zamanında tedavi edilmezse enfeksiyonla sonuçlanabilir. Tırnak batması iltihap gelişimi ile sonuçlandığında ağrı daha şiddetli bir hal alır ve ısı artışı, şişlik, akıntı gibi başka belirtiler eklenir.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnağın büyüklüğü ile tırnak yatağı genişliği arasındaki dengesizlik tırnak batmasının önemli bir nedenidir. Bu durum, tırnakların yanlış bir şekilde kesilmesi, kalıtsal tırnak problemleri ve uygun olmayan ayakkabı giyilmesiyle daha da kötüleşebilir.

Tırnak batmasının yaygın nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

-Tırnak boyutu ile tırnak yatağı genişliği oranında dengesizlik

-Tırnakları sıkıştıran dar ayakkabılar ve çoraplar giymek

-Tırnakları çok kısa kesmek

-Yanlış olarak kavisli kesilen ayak tırnaklarında batma görülebilir. Batma gelişmemesi için ayak tırnaklarının düz olarak kesilmesi gerekir.

-Ayak tırnağının yaralanması

-Olağandışı kavisli ayak tırnaklarına sahip olmak

-Uygun şekilde yapılmayan agresif manikür ve pedikür uygulamaları

-Bazı insanların ayak tırnakları doğal olarak içe doğru kıvrılır. Bu durum kıskaç tırnakları olarak bilinir ve bu tırnaklarda batma sıktır.

-Özellikle tırnağın çıkmasıyla sonuçlanan travmalar batmaya neden olabilir.

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batmasında en sık görülen belirti ağrıdır. Ağrı tırnağın bir veya iki tarafında olabilir ve dokunmakla artar. Tırnak batmasında görülebilen diğer belirtiler şunları içerebilir:

-Tırnak yatağında hassasiyet

-Tırnak etrafında kızarıklık

-Tırnak çevresinde şişme

-Tırnak çevresindeki dokuda ısı artışı ve akıntı

Aşağıdaki durumlarda doktora başvurulmalıdır:

-Parmakta ciddi ağrı ve rahatsızlık hissi

-Tırnak yatağında irin veya yayılma eğilimi gösteren kızarıklık

-Ayaklara kan akışının zayıf olmasına neden olan şeker hastalığı, ateroskleroz ya da başka bir sağlık sorununun varlığı

  • Bebeklerde tırnak batması

Bebeklerde ayak tırnakları inanılmaz hızlı uzar ve herhangi istenmeyen bir durumla karşılaşmamak için bakım ve kesiminin özenle yapılması gerekir. Bebekler için çok acı verici olabilen tırnak batmasının oluşmaması için ekstra dikkat göstermek şarttır. Bebeklerde tırnak batması olduğunda parmağının o bölgesi kırmızı, şiş bir hale gelir ve rahatsız edici bir akıntı gelişebilir. Parmağına dokunulduğunda veya üzerine baskı uygulandığında bebek ağlayarak tepki verir. Birden ayakkabılarından nefret etmeye başlayabilir veya yürüyorsa topallayabilir ya da yürürken ağlayabilir.

  • Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir?

Enfeksiyonu önlemek için, tırnak batması meydana gelir gelmez tedavi uygulamak önemlidir. Hafif vakalarda evde yapılan uygulamalar ile küçük tedaviler yeterli olabilir. Ciddi olgularda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Tırnak batması için evde yapılabilecek uygulamalardan bazıları şunlardır:

-Sabunlu sıcak su banyosu: Etkilenen ayağın suya sokulması, şişliğin azaltılmasına ve ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ayağı günde üç kez, her seferde 20 dakikaya kadar ılık ve sabunlu suda bekletmek etkili sonuçlar verebilir. Zeytinyağından yapılan kastilya sabunu iyi bir seçenektir.  Suya epsom tuzları ilave etmek ekstra bir rahatlama sağlayabilir. Epsom tuzu, doğal olarak oluşan şifalı magnezyum sülfat tuzlarıdır.

-Rahat ayakkabı ve çoraplar giymek: Çok sıkı ayakkabı ve çorapların giyilmesi, parmak uçlarını sıkıştırabilir. Bu durum tırnak batmasının önde gelen bir nedenidir. Tırnak batması gelişmesini veya kötüleşmesini önlemek için ayak parmaklarında yeterli miktarda boşluk bırakacak şekilde ayakkabılar ve çoraplar giyilmelidir. İyileşme sürecinde, ayak parmaklarındaki baskıyı sınırlamak için ayakkabı yerine terlik veya sandaletler tercih edilmelidir.

-Batık tırnak koruyucu kullanmak: Batık tırnak koruyucusu, batık tırnaklar için yastıklama bariyeri sağlar. Etkilenen alanın etrafına oturan halkalar veya parmağı tamamen saran bir kılıf olarak mevcuttur. Bazı koruyucu ürünler ayak tırnaklarını yumuşatmaya yardımcı olan ve iyileşmeyi hızlandıran ilaçlı bir jel ile birlikte satılır.

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak batmasının daha hızlı geçmesi için birtakım önlemler alınabilir. Bu amaçla yapılabilecek aşağıdaki uygulamalar etkili sonuçlar elde edilmesine yardımcı olabilir:

-Ayaklar günün kalan kısmında kuru tutulmalıdır.

-Tırnaklar batma geçene kadar kesilmemeli, uzamaları beklenmelidir.

-Antibiyotikli kremler, varsa ​​enfeksiyonun geçmesine yardımcı olur. Krem sürüldükten sonra bandajla kapatılmalıdır. Doktorunuz bu ilaçları önerebilir. 

-Rahat ayakkabılar giyilmelidir. Tırnak batması şikâyetleri devam ettiği sürece burnu açık ayakkabı veya sandaletler tercih edilmelidir.

-Asetaminofen, ibuprofen, naproksen sodyum gibi ağrı kesiciler ayak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Doktorunuz bu ilaçları önerebilir. 

Tırnak Batmasıyla İlgili Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Tırnak batması evde uygulanan yöntemlere rağmen geçmiyorsa, parmak aşırı şiş ve ağrılıysa, bölgede şiddetli hassasiyet, ısı artışı gelişirse ve irin akıyorsa, kişide şeker hastalığı varsa doktora görünmeniz gereklidir. Doktor tırnak batmasına bağlı enfeksiyon belirtileri gözlemlerse ağızdan antibiyotik tedavisi başlar. Ayrıca duruma göre tırnağın bir kısmını kesmek ya da tamamını çekerek çıkarmak da gerekebilir.

Tırnak Batmasına Hangi Branş/Hangi Doktor Bakar? --->>> Tırnak batması için genel cerrahi uzmanına gitmelisiniz.
 

Tırnak Batması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Şiddetli batık durumunda tırnağın bir kısmı ya da tamamı tırnak batması tedavisi ile çıkarılır. Doktorunuz şu durumlarda tırnak batması tedavisi önerebilir:

-Evde yapılan tedaviler ile başarılı olunamazsa

-Tekrarlayan tırnak batması öyküsü varsa

-Komplikasyonları daha muhtemel hale getiren diyabet gibi başka bir hastalık varlığında

-Duruma bağlı olarak, ayak tırnağının bir kısmının veya tamamının çıkarılması gerekebilir.

Hastayı operasyona hazırlamak için önce antiseptik solüsyonlarla ayak temizlenir ve tırnak yatağı anestezik bir madde enjeksiyonu yapılarak uyuşturulur. Uyuşturma işlemi oldukça rahatsız edici olabilir. İşlemden hemen önce kanamayı kontrol etmek için parmak köküne turnike yerleştirilir. Hazırlıktan sonra doktor, tırnağı yatağından ayırmak için makas ve özel aletler kullanır. Önce tırnak batmasının bulunduğu kısımdan tırnak köküne doğru dikey bir kesim yapılır. Daha sonra tırnağın kesilen kısmı çekilerek çıkarılır. Bazen tamamının çıkarılması gerekebilir. Son olarak batmaya neden olan kısımda tırnak kökünü tahrip etmek için koter denilen ısıtmalı bir elektrikli cihaz, yanda fenol veya trikloroasetik asit gibi asidik bir solüsyon kullanılır. Uygulamanın yapıldığı tırnak kısmı genellikle uzamaz. Eğer uzarsa yeni tırnak dokusu farklı bir yapıya sahip olur. İşlem tamamlandığında parmağa vazelin ile kaplı bir bandaj uygulanır.

Batık Tırnak Kendi Kendine Geçer mi? Tırnak Batması Kendi Kendine İyileşir mi?

Büyümüş bir tırnak tipik olarak kendi kendine kaybolmaz. Tedavi edilmediği sürece çevredeki deri ve yumuşak dokularda büyümeye devam eder.

Tırnak Batması Tedavisinden Sonra Hastanede Yatılır mı?

Dikiş işlemi bitirildikten sonra turnike çıkartılır, steril su ile tekrar yıkama yapılır ve pansuman yapılır. Koruyucu antibiyotik ve ağrı kesici reçete edilerek hasta taburcu edilir.

Tırnak Batması Tedavisi Ne Kadar Sürede İyileşir?

Tırnak batması tedavisi sonrasında iyileşme süresi her hastada aynı olmaz. İyileşme süresi genellikle 3 – 7 gündür. Bu süre zarfında hastaların istirahat etmesinde fayda olacaktır.

Tırnak Batması Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Tırnak batması durumunda tırnağın bir bölümü ya da tamamı çıkarılır. Tırnak batması ameliyatı ve tedavisi genel anestezi ya da çoğunlukla lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Hastalar operasyon sırasında hiçbir şekilde acı, ağrı ya da tırnak sızısı hissetmez.

Tırnak batması/tırnak çekmesi ve ameliyatı/tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ana sayfa

İletişim

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş