RANDEVU ALIN
Sünnet
Sünnet
HİZMETLERİMİZ
Sünnet

Sünnet Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalı?

Sünnet Kaç Yaşında Yapılmalı?

Sünnet için 2 yaş  öncesi veya 5 yaş sonrası dönemin tercih edilmesi daha sağlıklıdır. 2-5 yaş arasında yapılması çocukta psikolojik travmalardan dolayı tavsiye edilmemektedir. Özellikle yeni doğan bebeklerde yapılması daha çok önerilir. Yeni doğan bebeklerde; cerrahi işlem daha kolay olur, yara iyileşmesi daha çabuk gerçekleşir ayrıca kişilik oluşumu henüz  olmadığı için psikolojik travma oluşma olasılığı olmadığından sünnet en ideal dönem olarak görülür. Genellikle doğumdan sonra ilk iki gün ya da 3 ay içerisinde önerilmektedir.

  • Sünnet Anestezi ile mi Yapılır?

Sünnet mutlaka anestezi altında yapılmalıdır. Lokal ya da genel anestezi (sedasyon) altında sünnet uygulanabilmektedir. Anestezinin şekli ve dozu çocuğun yaşına ve klinik durumuna göre değişebilmektedir. Yeni doğanlarda lokal anestezik kremler ve lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Büyük bebeklerin ve çocukların sünneti, çocukları üzmemek ve psikolojik travmaya neden olmaması amacıyla genel anestezi ile yapılmalıdır.

  • Sünnet için Hangi Doktora Gidilir?

Sünnet operasyonu için genel cerrahi uzmanına veya üroloji uzmanına gidilir.

Çocuğum Sünnetten Sonra Koşmaya Ne Zaman Başlayabilir?

Sünnet operasyonu sonrasında yeni doğanlarda yaraların iyileşmesi 4 gün, ilerleyen yaşlarda ise yaklaşık 10 gündür. İyileşme süreci yaklaşık iki hafta sonunda tamamlanmaktadır. Sünnet olan çocuk aşırı hareketlerden kaçınmalı, bol bol dinlenmeli, ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmalı ve aşırı hareket etmemelidir.

Sünnet operasyonu sonrası yürümeyi öneriyoruz ancak koşmayı önermemekteyiz. Çocuğunuz 2. hafta düz koşulara başlayabilir, 4. haftadan sonra da diğer sporlara başlayabilmektedir.

Çocuğum Sünnetten Sonra Normal Beslenmeye Ne Zaman Başlayabilir?

Sünnet lokal anestezi ile yapıldıysa çocuğunuz operasyondan sonra hemen beslenebilir. Sünnet genel anestezi ile yapıldıysa 1 saat katı ve sıvı gıda almaması gerekmektedir. 1 saat sonra anestezinin etkisi geçince beslenmeye başlayabilir.

Ege Cerrahi Kliniği Bünyesinde Hijyenik ve Güvenilir Ellerde Çocuğunuzun Sünnetini Gönül Rahatlığı ile Yaptırabilirsiniz.

Sünnet ile ilgili daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ana sayfa

İletişim

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş