RANDEVU ALIN
Mide Balonu - Endoskopik ve Yutulabilir Mide Balonu
Mide Balonu - Endoskopik ve Yutulabilir Mide Balonu
HİZMETLERİMİZ
Mide Balonu - Endoskopik ve Yutulabilir Mide Balonu

Mide Balonu

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu obezite ameliyatı gibi etkili bir yöntem değildir. Endoskopik veya endoskopik olmayan yöntemler ile uygulanabilir. Mide hacminde küçülme ve iştahda azalmayı hedefler. Her bireyin midesi balon işlemine aynı yanıtı vermeyebilir. Midedeki kas oranı, genetik yapı, beslenme vs. sebepler ile bazı hastalarda kısa sürede tolerasyon gelişebilir. Bu kişiler balon yokmuş gibi hissedebilir, balon yokmuş gibi iştahı fazla olabilir. Bu hastaların %10-20’inde görülebilen bir durumdur.

Mide Balonu Çeşitleri Nelerdir?

4 ay, 6 ay, 12 ay kullanım süresi olan mide balonları vardır.
Endoskopik mide balonu veya yutulabilir mide balonu çeşitleri vardır. Bazı markalar FDA bazı markalar CE onaylıdır. 


Mide balonu sıvı veya hava içermesine göre sınıflandırılabilir.
1- Sıvılı balon, genellikle 400-500 cc hacme sahiptir. Midemim antrum bölümüne yerleşir. Ultrason ile görüntülenebilmektedir.
Dünyada en yaygın olarak uygulanan mide balonu tipidir. Yumuşak, şeffaf silikon malzemeden yapılmıştır.
2- Havalı balon, sıvılı balona göre hacmi büyük, ağırlığı ise daha azdır. Midenin fundus bölümüne yerleştirilir.

Mide balonu ayarlanabilmeye göre de sınıflandırılabilmektedir.
1- Ayarlanamayan (Sabit Hacimli) Genellikle 6 ay süre ile mide içinde kalırlar. Pekçok marka vardır. Medsil ve Orbera marka balonlar örnek verilebilir. Sıvılı ve havalı balonlar sabit hacimli balonlardır.
2- Ayarlanabilir Balon:
Sıvılı balonlardır. Spatz3 en bilinen ayarlanabilir balon markasıdır. En önemli özelliği 12 aylık süre midede kalmaktadır. 

Endoskopik Mide Balonu Nedir?

Endoskopik olarak yani ağızdan girilerek gerçekleştirilen yöntemler arasında en sık tercih edilen mide balonu uygulamasında etkili sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu yöntemde, hastanın ağız yolundan midesine bir balon yerleştirilir. Ardından balon belli bir hacme ulaştırılır. Bu şekilde hem mideye hacim kaplayan bir madde konulur hem de midenin hareketi bozulmaktadır. Böylece hastaların iştahları azalır, yemek kapasiteleri düşer. Yedikten sonra zor sindirdikleri için hastaların porsiyonları azalarak öğün sayıları artırılmış olur. Ayrıca geri döndürülebilir bir yöntem olması da başka bir avantajıdır. Yani hasta herhangi bir sebeple işlemden memnun kalmadığında mide balonu kolayca yeniden çıkarılabilmektedir. Günümüzde 1 yıla kadar kalabilen mide balonları bulunmaktadır.

6 Aylık Mide Balonu Nedir?

Endoskopiyle uygulanan ve midede 6 ay süreyle kalan mide balonudur. 6 Aylık balonlar beden kitle indeksi 27-35 arasındaki kişiler için idealdir. Süreç sonunda 15-20 kg verilmesi mümkündür. 6 aylık mide balonunun endoskopi ile takılması ve çıkarılması, alışma döneminde bulantı ve kramp gibi rahatsızlıkların görülme olasılığının daha yüksek olması gibi bazı dezavantajları vardır. Ancak 6 aylık mide balonu fiyatı daha uygun olduğu için, özellikle vermesi gereken kilo miktarı daha az olan hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir seçenektir.

1 Yıllık Mide Balonu Nedir?

Endoskopi ile takılıp, yine endoskopi ile çıkarılan ve 12 ay midede kalan Orbera mide balonu, vermesi gereken kilo miktarı biraz daha fazla olan hastalar için iyi bir seçenektir. Vücut Kitle İndeksi 27 üzerinde olan hastalara uygulanmakla birlikte Vücut Kitle İndeksi 30 üzerinde olan hastalar için daha idealdir. 1 yıllık balon ile süreç sonunda 20-30 kg kilo kaybı sağlanabilir.

Mide Balonu ile Kaç Kilo Verebilirim?

Mide balonu uygulaması hastada ortalama olarak 20 ila 25 kilo vermeyi sağlar. Ama balonun çıkarılmasının ardından hasta beslenme konusunda istikrarlı davranmazsa süreç içerisinde verdiği kiloların tamamını geri alır.

Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide balonu operasyonundan sonraki ilk iki-üç gün tamamen sıvı bir diyet tavsiye etmekteyiz. Hastalar bu dönemde tanesiz - duru çorbalar, meyve suları, soya sütü, komposto tüketilebilir. Günlük su tüketim miktarınız en az 1,5 litre, yaz aylarında ise yaklaşık 2 litreye yakın olmalıdır. Bunların hepsi bir diyetisyen takibi altında yapılmalı ve ona danışılmalıdır.

Mide Balonu Tekrar Takılır mı?

Mide balonunu tekrar taktırmak için kuşkusuz ki doktorun yeniden genel durumunuzu kontrol etmesi ve uygunluk açısından tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak daha önce mide balonu uygulaması yaptırmış olmak tekrar yaptırılmasına mani değildir.

  • Mide Balonu Sonrası İşe Ne Zaman Başlayabilirim?

Mide balon uygulaması günlük işlerinizi yapmanızı engellemez. Operasyonu takiben bir gün sonra normal hayatınıza devam edebilir, işinize dönebilirsiniz.

Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Yutulabilir mide balonu diğer balonlardan farklı olarak yutularak uygulanır. Obezite tedavisinde çığır açan bu yöntem anestezi ve endoskopi gerektirmez. Dört ay sonra vücuttan kendiliğinden atılır. Böylece çıkarma için ayrı bir işleme gerek kalmaz.

Yutulabilir Mide Balonu ile Kaç Kilo Verebilirim?

Herhangi bir cerrahi işlem yapılmadan gerçekleştirilen bu yöntemde hastalar doktorun ve diyetisyenin önerilerine uyduğu müddetçe 25 kilo kadar verebilmektedirler. Mide balonu yöntemi diğer obezite tedavilerine göre etkisi daha çabuk geçen bir yöntemdir. Ancak hasta bu balon midesinde kaldığı sürece beslenme alışkanlığını diyetisyen eşliğinde düzenleyip, sonraki süreçte de bunu korumaya özen gösterirse verdiği kilolar kalıcı olur.

Yutulabilir Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Alışma döneminin tamamlanmasıyla birlikte diyetisyenle birlikte hazırlanan kişiye özel sağlıklı beslenme programı ile takip süreci başlar. Yutulabilir mide balonunun uygulandığı kişilerin kızartmalı gıdalar, asitli içecekler, atıştırmalıklar gibi reflü hastalığını ve kalori alımını artıracak sağlıksız besinlerden uzak durması önerilir.

Yutulabilir Mide Balonu Tekrar Takılır mı?

Yutulabilir mide balonunu tekrar taktırmak için kuşkusuz ki doktorun yeniden genel durumunuzu kontrol etmesi ve uygunluk açısından tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak daha önce mide balonu uygulaması yaptırmış olmak tekrar yaptırılmasına mani değildir.

  • Yutulabilir Mide Balonu Sonrası İşe Ne Zaman Başlayabilirim?

Yutulabilir mide balonu uygulaması günlük işlerinizi yapmanızı engellemez. Operasyonu takiben bir gün sonra normal hayatınıza devam edebilir, işinize dönebilirsiniz.

Mide balonu uygulaması hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ana sayfa

İletişim

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş