RANDEVU ALIN
Mastektomi
Mastektomi
HİZMETLERİMİZ
Mastektomi

Mastektomi Nedir?

Mastektomi meme dokusunun çıkarıldığı cerrahi operasyondur.

Mastektomi Operasyonu Kimlere Uygulanır?

Meme kanseri sebebi ile memesinin bir kısmı veyahut tamamı alınması gerekli olan bireylerde, trans erkek kimliğine ve fonksiyonuna uygun fiziksel izler sağlamak için kadın anatomik izlerini değiştiren transseksüel erkekler için memelerin alınması ve erkek yapılı göğüs oluşturma olarak bilinen çift taraflı mastektomi operasyonu yapılır.

Mastektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mastektomi ameliyatı için tarif edilen ameliyat kesileri farklılık gösterir. Yapılması planlanan mastektomi yöntemine uygun olarak meme cildinde yapılacak kesi modifiye edilir. Amaç tüm meme dokusunun çıkartılmasıdır. Ameliyat sonrasında dren takılmasına ihtiyaç duyulabilmektedir. Hasta ameliyat sonrasında anestezi etkisi bitince birkaç saat sonra yemek yemekte ve kalkıp yürüyebilmektedir.

Trans bireyli mastektomi hastalarında ise, pektoralis kasının alt kenarında iki yatay yarayla sonuçlanır ama memenin daha kolay şekillenir ve tipik erkek pozisyonuna yerleştirilir.

Daha küçük memeli ve peri-areolar (gözenekli) ya da ‘anahtar deliği’ işlemi meme başı çevresinde bir yarıkla memelerin alındığı bir işlemle gerçekleştirilir.

Mastektomi ile ilgili daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ana sayfa

İletişim

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş