RANDEVU ALIN
Kolonoskopi
Kolonoskopi
HİZMETLERİMİZ
Kolonoskopi

Kolonoskopi

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi; ucunda ışıklı kamera sistemi bulunan, fleksibl (kıvrılabilir), esnek özel bir cihaz (kolonoskop) ile anüsten (makattan) girilerek tüm kalın bağırsağın ve ince bağırsağın son kısmının incelenmesi işlemidir.

Kolonsokopi Öncesi Hazırlık Süreci Nasıl Olmalıdır?

Kolonoskopinin başarısı için bağırsakların içinin boş ve temiz olması gereklidir. Bu nedenle 48 saat önceden katı gıda alımı kesilmeli ve işlem gününe kadar sadece berrak sıvı-yumuşak gıdalarla beslenilmelidir. İşleme 48-24 saat kala berrak, açık renkte meyve suyu, tanesiz komposto, çay, et ve tavuk suyu, tavuk eti, muz ve haşlanmış patates tüketilebilir.


İşleme 24-8 saat kala sadece berrak, açık renkte meyve suyu, tanesiz komposto, çay, et ve tavuk suyu (tavuk eti, muz ve patates artık yenmez) tüketilebilir.

İşlemden önceki gün saat 15:00’de başlayıp doktorunuz tarafından yazılan solüsyonunu içmeye başlayın ve saat 19:00 gibi bitirin. İlaç türüne göre doktorunuz size daha ayrıntılı talimat verecektir.

İlaç ishal yaparak bağırsağı temizlemektedir. Bu nedenle ilaç içimini takiben bol su (tanı olarak kalp yetmezliğiniz yoksa gece saat 24’e kadar 2.5-3 litre su) içiniz.

Kolonoskopi işleminden önceki gece saat 24’ten itibaren hasta aç ve susuz kalmalıdır (su dahil bir şey yiyip içilmemelidir, oruç gibi).

ABD’de uzun dönemli polipektomi hastalarının izlenmesi ile gerçekleşen bir çalışma sonucu kolonoskopinin kolorektal kanser insidansını ve mortalitesini %90 gibi büyük bir oranda azalttığını göstermiştir 

Daha önceden yapılmışsa aşağıda listelenen rapor ve tahlilleri yanınızda getiriniz:

  • Gastroskopi ve kolonoskopi, mevcut ise o işlemlere ait patoloji raporları
  • Karın ultrasonografisi, karın tomografisi ve karın MR raporları
  • Varsa kan sayımı (hemogram)
  • Kandaki B 12 vitamini ve demir düzeyi ile ilgili sonuçlarınız
  • Kalpte ciddi ritim – iletim bozuklukları, kalp pili, ileri derecede solunum sıkıntısı ve başka önemli rahatsızlıklarınız varsa önceden ilgili doktorunuzla mutlaka görüşünüz.

 

Kolonoskopi Anestezi Yolu ile mi Yapılır?

 • Kolonoskopi Hissedilir Mi?

Kolonoskopi işlemi hafif uyutularak yapıldığı için hasta işlem sırasında herhangi bir şey hissetmez, ağrı duymaz. Bu nedenle hastaların bu işlemden korkmalarını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Uyutularak yapılan işlemlerden sonra hastada hafif bir sersemlik hali, hafif boğaz ağrısı olabilir.

Kolonoskopi Sonrası Ne Zaman Beslenmeye Başlarım?

Kolonoskopi hortumu anüsten girildiğinden dolayı sonrasında yemek de oldukça dikkat edilmelidir. Aşırı posalı, kabızlık yapabilecek, baklagiller gibi yemeklerin tüketilmemesi önerilmektedir. Posalı besinlere yavaş yavaş geçilmesi, öncelikle sıvı ve yarı katı beslenilmesi tavsiye edilmektedir. Kolonoskopi işlemi sonrasında anında katı yiyeceklere geçilmesi ve normal beslenmeye dönmek uygulama yaptıran kişiyi rahatsız edebilmektedir.

Kolonoskopi Fiyatları

Kolonoskopi fiyatları konusunda hastaneler ve klinikler farklı fiyat politikalarına sahiptirler. Kullanıcılar arama motorlarında kolonoskopi fiyatları ile ilgili çeşitli aramalar yaparak araştırmada bulunuyorlar. Burada önem verilmesi gereken konu hastanenin, doktor ve ekibinin kalitesine, referanslarına ve memnun hasta yorumlarına bakmaktır. Ege Cerrahi Kliniği kolonoskopi konusunda oldukça bol referansa sahip, işinde deneyimli uzman doktorlar ve kadrosuyla hem kolonoskopi öncesi hem kolonoskopi sonrasında hastalarıyla yakından ilgilenerek sağlığınıza en kısa sürede kavuşmanız için gerekli çabayı göstermektedir.

Kolonoskopi ile ilgili daha fazla bilgi almak için iletişim araçlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ana Sayfa

İletişim

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş