RANDEVU ALIN
Karın Germe
Karın Germe
HİZMETLERİMİZ
Karın Germe

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nedir?

Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe ameliyatı, estetik cerrahi operasyonlardan biri olarak öne çıkar. Tummy Tuck Surgery olarak da geçmektedir. Bu operasyon, karın ve göbek estetiği alanlarında en sık uygulanan yöntemlerden biridir. Özellikle de hamilelik döneminin ardından karın bölgesinde bulunan kaslar ve deri, eski haline dönemez. Bu durum, karın bölgesinde deformasyonlara yol açarak estetik açıdan kişileri rahatsız edici boyuta ulaşabilir. Oluşan bu deformasyon, hamilelik döneminde gereğinden fazla kilo alan ve ikiden fazla doğum yapmış kadınlarda çok daha fazla görülmektedir.

Karın germe ameliyatında uygulanan teknik, derinin alınacağı bölge ve diğer hususlara hekim tarafından yapılacak olan detaylı muayene ve incelenen radyolojik görüntüler ışığında karar verilir. Genel olarak sezaryen izi seviyesi olarak adlandırılan bölgeden yanlara doğru çizilecek bir çizgi üzerinden göbek deliği bölgesine kadar olan kısımda bulunan sarkık ve çatlamış deri alınarak göbek deliğinin yukarı kısmında kalan deri aşağı doğru gerdirilir. Göbek deliği de uygun pozisyona getirilebilmesi amacıyla yeniden oluşturulur. Sarkıklık ve gevşekliğe ek olarak eğer aşırı yağlanma sorunu da söz konusu ise karın bölgesindeki fazla yağlar liposuction adı verilen yöntem ile alınır. Karın duvarı zarları üzerinde yerleştirilen toplayıcı dikişler sayesinde gevşemiş olan karın kasları sıkılaştırılır ve eski sertliğine kavuşturulur. Ameliyat sonucundaki kesiler estetik dikiş ile dikilerek hoş görünmeyen izlerin oluşumu önlenir. Hastalarda genellikle karın germe ameliyatı ile birlikte liposuction işlemleri de gerekli olabilir. 

Tam karın germede; cilt altına birikebilecek sıvıları dışarı almak için bir dren yerleştirilir, genellikle bu dren 1.günde alınır. Dikişler eriyen gizli dikişler olduğundan alınmasına gerek kalmaz. Ameliyattan sonra ilk 10 gün hafif öne doğru eğilerek yürür. Bu süreçte hasta günlük aktivitelerine geri dönebilir. 3 hafta korse takılması gerekir. İlk haftalarda görülen şişlikler ve morluklar normaldir ve zamanla azalmaya başlar. Ancak şişliklerin tümüyle geçmesi ve ameliyatın kesin sonucunu görebilmeniz için 1 ay beklemeniz gerekir.

Mini Karın Germe Nedir?

Mini karın germe ameliyatı karın bölgesinde göbek deliğinin altında deri fazlalığı olan göbek deliğinin yerini değiştirmek zorunda olmadığımız, deri çatlakları olmayan veya çok az olan yayvan geniş karın yapısına sahip kişilere uygulanabilir. Bu ameliyatta öncelikle tüm alt ve üst karın, bel ve sırta liposuction uygulanır. Sonrasında sezeryan izi şeklinde küçük bir izden girilerek plikasyon denilen karın zarı dikme, karnı düzleştirme ve bel kavsi oluşturma işlemi yapılır. Göbek deliği değiştirilmez ve iz bikini veya iç çamaşırı bölgesinde kısa olur.

Mini karın germede dren yerleştirmeye gerek kalmaz. Dikişler eriyen ve gizli dikişlerdir. Alınması gerekmez. Ameliyattan sonra 2 gün istirahatin ardından öne doğru eğilmeye gerek kalmadan günlük aktivitelerine geri dönülebilir. Ameliyattan sonra 3 hafta korse takılması gerekir.

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş