RANDEVU ALIN
Endoskopi - Gastroskopi
Endoskopi - Gastroskopi
HİZMETLERİMİZ
Endoskopi - Gastroskopi

Gastroskopi - Endoskopi

Endoskopi Nedir?

Ucunda ışıklı küçük bir kamera bulunan ve endoskop adı verilen bir cihaz yardımıyla yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı ve kalın bağırsağı kapsayan gastrointestinal sistemin incelenmesine olanak veren işleme endoskopi denir. Sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olan faktörün ortaya çıkartılmasında oldukça güvenilir ve etkin bir yöntemdir. Hastalığın teşhisinde kullanılabildiği gibi mide kanaması ve midede yer alan poliplerin alınmasında tedavi amacıyla da yaygın olarak kullanılır. İşlem sırasında herhangi bir tümör oluşumu gözlenirse kesin tanının konulabilmesi ve midede Helicobacter Pylori olarak adlandırılan bakterinin varlığının araştırılması için biyopsi alınabilir.

Gastroskopi (Endoskopi) Nedir?

Ucunda ışıklı kamera sistemi bulunan özel bir cihaz (gastroskop) ile ağızdan girilerek yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının direkt olarak incelenmesi işlemidir. Endoskopi ile genellikle eş anlamlı gibi kullanılmakla beraber endoskopi genel olarak ışıklı kamera sistemi ile vücudumuzdaki içi boşluklu olan herhangi bir organ ve yapısının incelenmesine verilen isimdir. Gastroskopi (endoskopi) işlemine aslında özofagogastroduodenoskopi veya üst sindirim sistemi endoskopisi denilmesi daha doğrudur.

Gastroskopi - Endoskopi Öncesi Hazırlık Süreci Nasıl Olmalı?

Endoskopi işlemi yapılacak olan hastalara bir önceki gece saat 12’den sonra bir şey yiyip içmemesi önerilir. Özellikle mide için yapılan endoskopi işlemi için hastanın aç olması oldukça önemlidir. İşlem sırasında midenin incelenebilmesi için mutlaka aç olmaları gerekmektedir.

Gastroskopi-Endoskopi Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gastroskopi-endoskopi işleminden önceki gün akşam 18'den sonra katı besin tüketilmemesi gerekmektedir. İşlemden önceki akşam 18.00-24.00 arası sadece sıvı besinler tüketilmesi gerekmekte. (su, elma suyu, ananas suyu, çay, türk kahvesi)

İşlemden önceki gece 12'den sonra su dahil hiçbir şey tüketilmemesi gerekmektedir. Sabah aç gelinecek.Tansiyon,şeker,tiroid ilacı gibi düzenli kullanılan ilaçları sabah aç karnına 1-2 yudum su ile içebilirsiniz.

Gastroskopi-Endoskopi Anestezi Yolu ile mi Yapılır?

  • Endoskopi Hissedilir mi?

Gastroskopi (endoskopi) işlemi hafif uyutularak yapıldığı için hasta işlem sırasında herhangi bir şey hissetmez, ağrı duymaz. Bu nedenle hastaların bu işlemden korkmalarını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Gastroskopi (endoskopi) işlemi son derece güvenilir bir işlemdir. Uyutularak yapılan işlemlerden sonra hastada hafif bir sersemlik hali, hafif boğaz ağrısı olabilir.

Gastroskopi Sonrası Ne Zaman Beslenmeye Başlarım?

Gastroskopi (endoskopi) işleminden 30-60 dakika sonra yemek yiyebilirsiniz. Gastroskopi işlemi sedoanaljezi (hafif uyutularak) yapıldıysa, işlemin yapıldığı gün araç kullanılmamalı, alkol alınmamalı, dikkat gerektiren cihaz ve makine kullanılmamalı ve önemli kararlar (ekonomik, yasal vb) verilmemelidir.

Gastroskopi - Endoskopi Sonucum Ne Zaman Çıkar?

Gastroskopi-Endoskopi sonucu aynı gün içinde çıkmaktadır. Ancak ayrıntılı endoskopi biyopsi örnekleri laboratuvarda sağlık teknisyenleri tarafından incelenerek sonuçların hazırlanması maksimum bir hafta içerisinde tamamlanır.

Endoskopi - Gastroskopi ile daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ana Sayfa

İletişim

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş