RANDEVU ALIN
Apandisit
Apandisit
HİZMETLERİMİZ
Apandisit

Apandisit Nedir?

Halk arasında ‘’Apandisit Patlaması‘’ olarak bilinir. Karın sağ alt kadranda, kalın bağırsak başlangıç kısmında körbağırsağın iltihaplanması nedeniyle şiddetli ağrı ve enfeksiyona apandisit denir. En sık 10- 30 yaşlarında görülmektedir. Kadınlarda erkeklere göre daha fazladır. Tedavi edilmediği takdirde apandist patlayabilir, karın içinde enfeksiyon oluşarak ölüme kadar dahi neden olabilmektedir.

Apandisit Neden Oluşur?

Apandisit genel olarak gaita parçasının yarattığı tıkanıklıktan kaynaklanmaktadır. Diğer ihtimaller parazitler, büyümüş lenf bezleri, tümörlerdir. Tıkanmayla birlikte bakteriler çoğalmakta ve ağrı oluşmaktadır. 

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

 • Karın ağrısı
 • Bulantı ve Kusma
 • Ateş
 • İştahsızlık
 • Kabızlık

Apandisit Tanısı Nasıl Konulur?

 • Fizik Muayene
 • Biyokimya ve Hemogram
 • Ultrason, Tomografi

Apandisit Şüphem Var Ne Yapmam Gerekli?

Apandisit olunduğu düşünülüyorsa en kısa zamanda hastaneye gidip genel cerrahi uzmanına başvurmak gereklidir. Ağrı kesici kullanmak ağrıyı geçirip kısa süreli bir rahatlama sağlar ve ameliyatınız gecikebilir. Enfeksiyonun ilerleme sonucunda apandisit delinir ve buna apandisit patlaması denir. Apandisit patlaması sonucu enfeksiyon tüm karın bölgesine yayılır ve ameliyat olunmadığı takdirde bu durum karın içi iltihabı ve ölüme kadar sonuçlanmaktadır.

Apandisit Tanısı Nasıl Hissedilmektedir?

 • Karın bölgesinde ağrı ve ağrının giderek şiddetlenmesi
 • Karnın sağ alt bölgesinde ağrı,sertlik ve şişlik
 • Ağrının yürümeyi zorlaştırması
 • Bacakları karın bölgesine çekip yatıldığında ağrının hafiflemesi

Apandisit Patlarsa Ne Olur?

Öncelikle cerrahi müdahale gerekir. Apandisit patlaması ile hayati tehlike gündeme gelebilir. Apandisit patlaması halinde bağırsaktaki dışkı karın bölgesine dolar. Apandisitin sızma yaptığı hallerde ortaya enfeksiyon çıkar ve hasta çok kısa sürede zehirlenebilir. En kısa sürede hastaneye gidilmeli, uzman ve tecrübeli bir genel cerraha ameliyat olunması gerekmektedir.

Apandisit Ameliyatı Fiyatları İzmir

İzmir’de apandisit ameliyat fiyatı, genel cerrahın uzmanlığı ve tecrübesine, ameliyatın açık ve kapalı olma durumuna ve kullanılan aletlerin kalitesine göre değişmektedir. En belirleyici faktör cerrahın tecrübesidir.

Apandisit Kimlerde Olur?

Apandisit her yaş grubunda görülebilmektedir. Sıklıkla 10–30 yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Kadın ve erkekte apandisit riski neredeyse aynıdır ancak erkeklerde kadınlara göre daha fazla apandisit vakasına rastlanmaktadır.

Apendektomi Operasyonu Nedir?

Apandisit ameliyatı açık ve kapalı olarak gerçekleşmektedir. Kapalı (laparoskopik) olarak bilenen yöntem en tercih edilen yöntemdir. Operasyon esnasında karın bölgesinde 3-4 delik açılarak ve bu deliklerden kamera ve cerrahi aletler ile girilerek apandisit alınabilmektedir. Apandisitin patlaması veya hastanın daha önce açık ameliyat olması gibi durumlarda operasyon açık olarak yapılmak zorunda kalınabilir. Ameliyat sonunda çıkarılan apendisk patalojiye gönderilmektedir.

Kapalı operasyon genellikle 30 dakika civarında sürmektedir. Operasyonun kapalı olarak yapılması hastanın normal- sosyal hayatına çok daha hızlı ve konforlu bir şekilde geri dönmesini sağlamaktadır.

 • Operasyon Sonrası Süreç Nasıldır?

Apendektomi operasyonundan sonra hasta 1 gece hastanede kalmaktadır. Taburcu olduktan sonra günlük hayatına geri dönebilmekte ve normal beslenebilmektedir. 4-6 hafta ağır işlerden kaçınılması gerekmektedir.

Apandisit ameliyatı ve tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ana sayfa

İletişim

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş