RANDEVU ALIN
Anal Apse
Anal Apse
HİZMETLERİMİZ
Anal Apse

Anal Apse Nedir?

Makatta ağrı, şişlik ve kendi kendine patlaması halinde kötü kokulu akıntıya neden olan makat apsesi, acil müdahale gerektiren anal bölge hastalıklardan birisidir; çünkü müdahale edilmeden geçen her dakika makat fistülü riskini artırmaktadır.

Anal apse anüs veya rektumun yanında bulunan içi püy ile dolu enfekte bir kavitedir. Apselerin yüzde doksanı anüsün internal bezlerinde gelişen akut enfeksiyon sonucunda ortaya çıkar. Bazen, bakteriler, dışkı materyali veya yabancı cisim anal bezin boşaltım kanalını tıkayabilir ve boşalamayan salgı anüs veya rektum çevresindeki dokuda tünel meydana getirir ve sonrasında oluşan boşlukta enfekte olan materyal apseye neden olur.

Anal Apse Neden Oluşur?

Sorunun kaynağı: Anal kanal içerisinde bulunan salgı bezlerinin tıkanması ve bakterilerle enfekte olmasıdır. Enfeksiyona neden olan aerobik ve anaerobik (oksijene gerek duyan, duymayan) bakteriler ile alakalıdır.

Anal Apse Belirtileri Nelerdir?

Başlangıçta dışkı varmış gibi bir huzursuzluk şeklinde belirti verir ancak saatler ilerledikçe şikayetler hem çeşitlenir hem de şiddetlenir ve genellikle şu sırayla gider.

– Makatın derinliklerinde huzursuzluk ve dolgunluk hissi
– Dışkılama isteği
– Arkadan öne penis ve vajinaya vuran yanma hissi
– Ağrı
– Şişlik
– Şişliğin ilerlemesi sonucu aynı bölgede kızarıklık
– Kızarıklığın olan bölgede ısı artışı
– Vücutta enfeksiyon belirtileri; ateş, halsizlik, iştahsızlık, isteksizlik.

Anal Apse Ameliyatı Olmazsam Ne Olur?

Anal apse zaman geçmeden tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Anal apse tedavi edilmediği takdirde bölgedeki iltihap günden güne büyüyerek tedavisi gittikçe zorlaşacaktır. Anal apsenin tedavi edilmediğinde kansere yol açabildiği bilinmektedir.

Tedavi edilmeyen anal apse vakaları sürekli iltihabi akıntı, makat bölgesinde mantar oluşumu ve kaşıntıya sebep olmaktadır.

Anal Apsede Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anal apse tedavisinin amacı, apseye ait semptomları ve genel enfeksiyon durumunu düzeltmek, apsenin komplike bir hal almasını veya anal fistül gibi bazı başka patolojileri tetiklemesini önlemektir.

Anestezi altında apse drenajı yapılır. Apse boşaltıldıktan sonra, ağrı, ateş ve diğer iltihabi bulgular hızla kaybolur. Bu iyileşme sürecinde antibiyotik, ağrı kesici ve sıcak su oturma banyosu fayda sağlar.

Cerrahi yöntemler sonrası antibiyotik tedavisi verilen hasta düzenli olarak takip edilir. Nüks oranı %10 civarındadır. Anal apsesi olan hastanın hekime geç başvurması, apsenin yetersiz tedavisi ve apsenin yerleşim yeri fistül oluşma riski açısından önemlidir. Anal apsesi olan hastaların %30’unda anal fistül oluşumu görülür.

Anal Apse Nasıl Boşaltılır?

Anal apsenin boşaltılması için öncelikle cilt üzerinde çok ufak kesik açılır. Altta bekleyen ve dışarı çıkmak isteyen irin bu kesikten dışarı çıkar. Bu noktada apse drenajı kullanılarak kesik açılan bölgedeki apsenin tamamının dışarı atılması sağlanır. Bu sayede tekrarlama oranı en aza indirilir. Bu işlem sırasında lokal anestezi uygulanır. Bu da hastanın herhangi bir acı veya ağrı hissetmemesi anlamına gelir.

  • Tedaviden Sonra Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
  • Apse drenajı yapılan hastalarda kesi yerine dikiş atılmaz. Yara açık bırakılır. Bu nedenle yara bakımı çok önemlidir.
  • Uygun dozda ve sürede antibiyotik tedavisi devam eder. Ağrı kesiciler ihtiyaç halinde kullanılır.
  • Özellikle dışkılama sonrasında oturma banyolarına devam edilmesi ve yaranın temiz tutulması önemlidir.
  • Sigara içenlerde ve diyabetik hastalarda yaranın kapanması gecikebilir. Diyabetik hastaların kan şekerinin düzenlenmesi iyileşmenin sağlanması ve fistül gelişme ihtimalinin azaltılması açısından çok önemlidir.
Anal Apse Boşaltımı Sonrası İşe Ne Zaman Dönerim?

Anal apse boşaltımı işlemi gerçekleştirildikten sonra herhangi sıkıntılı bir durum gelişmez ise 3-4 gün sonra işe başlanılabilir.

Anal apse hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ana sayfa

İletişim

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş