Site Rengi

Obezitenin Nedenleri Nelerdir?

15.11.2020
9
Obezitenin Nedenleri Nelerdir?

Dünya çapında milyonlarca insanı doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren obezite, çağımızın en büyük hastalıklarından biri olarak bilinmektedir. Bu nedenle obeziteyi tanımak ve nedenlerini öğrenmek, hastalıkla mücadele etme konusunda oldukça kritiktir. Bu yazımızda, obeziteye neden olan etkenleri ve bu etkenleri nasıl ortadan kaldıracağımızı anlatacağız.  

Obezitenin en büyük nedenleri temelde 3 tanedir. Bunlardan en önemlisi, sağlıksız ve düzensiz beslenmedir. Diğeri, yeteri kadar hareket etmemektir. Sonuncusu ise psikolojik nedenlerdir. Başlıklar halinde, yapılan yanlışların neden obeziteye neden olduğunu sıralayalım. 

  1. Sağlıksız ve Düzensiz Beslenmek 

Obezitenin en büyük belirtisi, yağ oranında meydana gelen artıştır. Vücut kitle indeksinde 30 veya üzeri sonuç alan bireyler, teknik olarak obezite sınırları içerisindedir. Buna neden olan durum; aşırı şeker tüketimi, sağlıksız yağ içeren besinlerden oluşan öğünler ve aşırı yemek tüketimidir. Kendi küçük olsa da kalorisi büyük olan besinler, insanlarda kalori fazlalığına neden olmaktadır. Özellikle de fast food olarak tanımlanan aşırı doymuş yağ içeren besinler, obezitenin bir numaralı dostu olarak görülmektedir. Bu besinlerin olabildiğince azaltılması, obeziteyle mücadele konusundaki en büyük yardımcımız olacaktır.  

Ek olarak junk food olarak belirtilen işlenmiş ve aşırı şeker içeren besinler de obeziteye neden olmaktadır. Şekerli içecekler (kola, ice tea, smootie vb.) ve aynı zamanda abur cuburlar, çok sık tüketildiğinde inanılmaz bir kalori alımına neden olur. Sadece 2 bardak kolanın size vereceği kalori miktarı yaklaşık olarak 500 kaloridir. Bu nedenle abur cuburlar ve fast food yiyecekler konusunda dikkat etmek gerekir. 

  1. Çözüm Nedir? 

Ev yapımı yemekler, insan sağlığı açısından daha sağlıklıdır. Özellikle de zeytinyağı ile yapılan yemekler, daha sağlıklı yağ tüketimi konusunda sizlere güzel bir yöntem sunmaktadır. Diğer yandan, abur cuburları doğal şeker içeren meyvelerle değiştirmek de önemlidir. Muz, şeftali ve çilek gibi besinler, mevsiminde yendiği taktirde hem vitamin ihtiyacınızı karşılar hem de çok daha az kalori almanızı sağlar. Yemeklerde daha çok yeşillik tüketmek de kalori alımını azaltır ve vitamin yönünden dengeli beslenmenizi sağlar. 

Öğünlerde ise daha dikkatli bir seçim yapılmalıdır. Günde 3 ana ve 2 ara öğün, size dengeli besin planı sunmaktadır. Ana öğünlerde yeteri kadar protein, karbonhidrat ve yağ tüketimi yapacak besinler yer almalıdır. Ara öğünlerde ise daha çok vitamin açısından zengin kuru yemişler ve meyveler yer almalıdır. Sık sık ancak az az öğün tüketmek, besin emilimini de verimli kılacaktır. Aynı zamanda yatmadan 4 saat önce sindirilmesi zor besinler tüketmemek de çok önemlidir. Bunlara dikkat ederseniz, sağlıklı bir beslenme programına sahip olabilirsiniz. 

  1. Hareketsiz Yaşam ve Obezite 

Aldığımız kalorileri gün içerisinde yakmamız önemlidir. Eğer yeteri kadar hareket etmezsek, kalori yakımında da yetersiz kalırız ve bu durum kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle haftada en az 3 defa 30 dakikalık orta tempoda spor yapmak gerekir. Koşu, bisiklet ve yüzmek örnek olarak verilebilir.  

  1. Psikolojik Sorunlar ve Obezite 

Obezitenin nedenlerinden birisi de psikolojik sorunlardır. Geçmişte yaşanan büyük ve derinden etkileyen olaylar, insanların davranış bozukluklarıyla yüzleşmesine neden olabilir. Özellikle de artan yeme bozuklukları, obezite konusunda insanları daha çaresiz kılmaktadır. Bu nedenle obezite hastalarının mutlaka psikolojik destek almaları gerekmektedir. Bir psikolojik danışman ya da psikolog tarafından alacağınız psikoterapi sayesinde obeziteyle başa çıkma konusunda daha fazla yol alabilirsiniz. Aynı zamanda günlük yaşantınızın kalitesini düşüren sorunları da ortadan kaldırma konusunda daha aktif ve mücadeleci olabilirsiniz.  

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.