Site Rengi

Obezitede Erken Tedavinin Önemi

15.11.2020
9
Obezitede Erken Tedavinin Önemi

Obezite, dünya çapında önlenebilir ölümcül hastalıkların en büyük ikincisi olarak bilinmektedir. Her yıl on milyonun üzerinde insanın hayatını kaybetmesine neden olan obezite, en az sigara bağımlılığı kadar insan hayatını etkilemektedir. Kalıcı birçok hasara neden olabilen obezite, ne kadar erken tedavi edilirse o kadar başarı oranı artmakta ve hastaları o kadar az etkilemektedir. Peki obezitede erken tedavi nasıl olur ve obezite cerrahisi bu konuda ne kadar başarılı? Doç. Dr. Cemal Kara obezite cerrahisinde ne kadar uzman? Gelin cevaplayalım. 

  1. Obezite Tanısı ve Tedavisi  

Obezitenin en basit tanı yöntemi, beden kitle indeksi hesaplamasıdır. İnsan boyunun karesi alınır ve kilo, bu çıkan sonuca bölünür. Eğer sayı 30’tan yüksek çıkarsa kabaca obezite sınırları içerisinde yer alındığı söylenebilir. Genel olarak dünya üzerinde obezite hastalarının çok büyük bir kısmı, BKİ seviyesinde 30 ila 40 sonuçlarını almaktadır. Eğer çıkan sonuç 30’un altındaysa endişe edilmemelidir. Fakat 30’un üzerindeyse ve bilhassa 35 ila 45 seviye arasındaysa, çok acil müdahaleler gerekmektedir. Geç kalınan her gün, hastanın hayatını kaybetme riskiyle yaşadığı günler olarak tanımlanabilir.  

Obezitenin birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bireysel olarak önlem alınması gerektiği gibi bazı durumlarda cerrahi müdahaleler de gerekmektedir. Özellikle de tüp mide ameliyatı gibi çözümler, obezitenin tedavisi konusunda önemli ölçüde etki etmektedir. Hastaların obeziteyi geç fark etmeleri ise tedavinin güçleşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle obezite tedavisinde, geç kalmadan başlanan yöntemler çok etkili sonuçlar vermektedir.  

  1. Obezitede Cerrahi Müdahale Gerekliliği 

Obezite, ilerledikçe tedavisi güçleşen bir hastalıktır. Zira uzun bir süre zarfında meydana gelen obezite, kısa bir sürede de tedavi edilemez. Gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler, obezite konusunda en etkili yöntemlerden biri olsa da tek başına yeterli olmayabilir. Çünkü her şey hastanın kendisinde bitmektedir. Daha hareketli bir yaşamı ve daha sağlıklı bir beslenme düzenini benimsemeyen hastalar, obeziteden kurtulamayabilir. Kısaca cerrahi müdahaleler en etkili yöntemlerden birisi olsa da, temelde en etkili yöntem hastanın bakış açısını değiştirmesi ve bu hastalığa karşı kararlı bir başa çıkma yöntemi oluşturmasıdır.  

Bu nedenle hastaların önünde uzun bir süreç ve sistematik bir program gereksinimi bulunmaktadır. Örnek olarak hastalar tedaviden sonra beslenme düzenlerine çok dikkat etmelidir. Yemeklerde seçici olunmalı ve tercihler daha az kalorili gıdalardan yana olmalıdır. Az kalori alınacağı için az yemek yemek ise bir tercih olmamalıdır. Bu durumda hastalar yeteri kadar makro gıda alamayabilir ve vitamin alımı konusunda da geri kalabilir. İşte bu durum da obezitenin tedavisini güçleştirecektir. Zira obeziteye yakalanan hastalar, sistematik bir şekilde kilo vermek zorundadır. Bu süreç, zaman zaman aylar sürerken bazen bir yıldan uzun bir süreye de ulaşabilir. 

Eğer sürecin kısalmasını istiyorsanız, olabildiğince kısa bir süre içerisinde tedavi yöntemlerine başvurmanız gerekir. İlk adım, beslenme düzenini değiştirmek olacaktır. Bunun için kendi başınıza bir çözüm üretmemeniz daha sağlıklıdır. Uzman diyetisyenlerden yardım alarak daha sağlıklı bir beslenme programının oluşturulması, en sağlıklı yöntemdir. Bir diğer adım ise cerrahi müdahale için muayene olmak olacaktır. Bu sayede obezite cerrahisi konusunda uzman hekimlerden yardım alabilir ve obezitenin mevcut durumunu analiz edebilirsiniz. 

  1. Obezite Tedavisinde Dr. Cemal Kara 

Dr. Cemal Kara, obezite ve diyabet cerrahisi alanlarında ülkemizdeki en başarılı cerrahlardan birisidir. İzmir obezite cerrahisi konusunda hizmet veren Kara, 46 ülkede 15 binin üzerinde başarılı operasyon gerçekleştirmiştir. Özellikle de laparoskopik yöntemle obezite tedavisi konusunda uzman yardımı sunan Kara, günümüzde de hastalarını muayene etmekte ve obezite cerrahisi konusunda sizlere kalıcı çözümler sunmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.