Site Rengi

Obezite Ölümcül Bir Hastalık mıdır?

15.11.2020
7
Obezite Ölümcül Bir Hastalık mıdır?

nsanların en hafife aldıkları hastalıklardan birisi obezitedir. Zira obezite, toplumlara göre farklı bir biçimde algılanabilir. Bazı toplumlarda kilolu olmak “sağlıklı” olmanın göstergesiyken, bazı toplumlarda da aşırı yemek yemenin insanları güçlendireceği algısı yer almaktadır. Bu durumlarda obeziteye yakalanmak daha kolay bir durum haline gelebilir. Peki obezite sanıldığından daha tehlikeli bir hastalık mıdır yoksa abartılıyor mu? Gelin inceleyelim. 

  1. Obezitenin Türleri 

Beden Kitle Endeksi (BKİ) olarak tanımlanan sınıflama, insanların obezite sınıfında olup olmadığını ölçmenin bir yoludur. BKİ seviyesi 30 veya üzeri olan bireyler, obezite açısından risk grubundadır. Kendi BKİ oranınızı hesaplamak istiyorsanız, boyXboy/kilo formülünü kullanabilirsiniz. Yani boyunuzun karesini alın kilonuzu bu çıkan sonuca bölün.  

Çıkan sonuç eğer 30 veya üzeriyse, obezite sınırları içerisinde yer alıyor olmanız kuvvetle muhtemeldir. Eğer 35 veya üzeri bir sonuç aldıysanız, kesinlikle obezite sınırları içerisindesiniz demektir. Net bir sınırın olmamasının nedeni, hem sınıflamanın kesin doğru sonuçlar vermemesi hem de hastalığın bireylere göre değişiklik göstermesidir.  

Obezitenin 3 adet türü vardır. Obezite, morbid obezite ve süper morbid obezite olarak tanımlanır. Obez 1,2 ve 3 olarak da adlandırılmaktadır. Eğer 30 ila 35 arasında BKİ seviyesine sahipseniz, obezite hastalığına sahip olduğunuz söylenebilir. Eğer 35 ila 40 arasındaysa, morbid obezite olarak adlandırılan sınıflamada yer almaktasınız. Yani şiddetli obezite olarak da tanımlanabilir. Eğer BKİ 40 veya üzeri ise, süper morbid obezite sınırları içerisinde olduğunuzu söyleyebiliriz. Süper morbid obezite, eğer önlem alınmazsa ölümcül sonuçlara neden olabilir.  

  1. Obezitenin Zararları 

Obezite, vücudun birçok sistemine etki etmektedir. Zira obezite, vücudun yağlanması durumudur. Gereğinden fazla yağ, solunum sistemi ve kardiyovasküler sistem başta olmak üzere birçok sistemi etkilemektedir. Aynı zamanda aşırı kilo artışı, vücuda çok büyük bir baskı yapacağından kas ve iskelet sistemine de kalıcı hasarlar verebilir. Bu nedenle obezite, insan sağlığına büyük ölçüde zararlar vermektedir. 

Obezitenin fiziksel olduğu kadar psikolojik zararları da bulunmaktadır. Bu zararlardan başlıcaları; agorafobi, anksiyete ve depresyon hastalıklarına yakalanmaktır. Obeziteye yakalanan bir birey, toplumdan dışlanabilir ve kendini değersiz hissedebilir. Bu durumda aşılması zor bir kısır döngü meydana gelecektir. Eve kapanan bireyler, yetersiz hareket etmekte ve sağlıksız bir biçimde beslenmektedir. Yani obeziteye yakalanmak değersizlik duygularına yakalanmanıza neden olabilir ve bu duygulara yakalanmak, obeziteyi daha da tetikleyebilir. 

  1. Hangi Obezite Sınıflamaları Ölümcüldür? 

Süper morbid obezite dediğimiz sınırlar içerisinde yer alıyorsanız, ölümcül risklere sahip olabilirsiniz. Bu durumda acil bir şekilde tıbbi müdahale almanız gerekmektedir. Zira BKİ 40 veya üzeri olan insanlar, hareket etmekte zorlanır ve neredeyse oldukları yerde kalırlar. Kendi başlarına hareket edemeyen bu insanlar, başkalarının desteği altında yaşamlarını sürdürmek zorunda kalabilir. Aynı zamanda uyku sırasında ve ayakta vücuda büyük bir baskı söz konusudur. Bu nedenle insanlar ayakta kalmakta zorlanabilir ve kalitesiz bir uyku yaşarlar.  

Süper morbid obezite hastalığına sahip olan bireyler, solunumun durması başta olmak üzere birçok ölümcül hastalıkla baş başadır. Aşırı yağlanma ve sağlıksız beslenme, damarların yağlanmasına neden olabilmektedir. Bu durum ise kalp krizi ve felç gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.  

  1. Sonuç Olarak 

Obezite hastalığı her yıl 10 milyonun üzerinde insanın hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Avrupa’da her yıl bir milyon insan, obeziteye bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde de son zamanlarda artan obezite vakaları ve ölümleri, bu hastalığın ülkemizde de ciddi sorunlar meydana getirdiğini göstermektedir. Eğer sizler de obeziteye yakalandığınızı düşünüyorsanız, mutlaka bir uzman yardımı almanız gerekmektedir.  

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.