Site Rengi

Obezite Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

15.11.2020
7
Obezite Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Obezite cerrahisi, son zamanlarda altın dönemlerini yaşamaktadır. Zira tıpta meydana gelen gelişmeler ve yeni tedavi yöntemleri, obeziteyle mücadelede kesin ve olumlu sonuçlar vermektedir. Ancak obezite ameliyatları, herkese uygun olmayabilir. Eğer sizler de obeziteden dert yanıyorsanız ve ameliyat konusunda koşullara uygun olup olmadığınızı merak ediyorsanız, bu yazı içerisinde kriterleri öğrenebilirsiniz. 

  1. Obezite Ameliyatı  

İzmir içerisinde obezite cerrahisi konusunda uzman desteği sunan Dr. Cemal Kara, hastalarına obezite konusunda kesin çözümler sunan önerilere sahiptir. Laparoskopik cerrahi yöntemiyle kısa sürede ve daha az zahmetle gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler, insanlara umut ışığı olmaktadır. Kapalı yöntem olarak da bilinen bu cerrahi işlemi, birden fazla araçla hastanın obeziteden kurtulmasını sağlayacak işlemler yapmaktadır. Laparoskopik cerrahi, eski yöntem uygulamalara göre çok daha küçük kesiklerle çok daha verimli bir sonuç üretmektedir. Bu nedenle obezite ameliyatı konusunda laparoskopik cerrahinin yeri çok önemlidir. 

Obezite cerrahisi fiyatları konusunda da fikir almak isteyen hastalar, bu konuda ilgili bölümlerden muayene alarak fiyat bilgisi öğrenebilirler. Zira obezite ameliyatı ve türleri, kişilere göre değişiklik gösterebilir. Bazı hastalar obezite cerrahisi işlemine uygunken bazı hastalar için sağlık riskleri meydana gelebilir. Bu nedenle obezite cerrahisi konusundaki kriterlere dikkat etmek gerekir. Şimdi de bu kriterleri açıklayalım. 

  1. Obezite Ameliyatı Kimler İçin Uygundur? 

Bu, cevabı kesin olmayan sorulardan birisidir. Zira uzmanlar tarafından muayene yapılmadan net bir cevap verilemez. Ancak bazı özel durumlar ve yaş aralıklarında obezite cerrahisi riskler barındırabilir. İşte obezite ameliyatı kimler için uygundur sorusunun cevabı: 

  • 18-65 yaş aralığındaki, 
  • Belirli bir kilo aralığında yer alan, 
  • Özel bir sağlık sorunu olmayan, 
  • Laparoskopik cerrahiye uygun olan ve  
  • Çok yakın bir zamanda ameliyat geçirmemiş olanlar 

obezite cerrahisi konusunda uygun kişilerdir. Bazı durumlarda süper morbid hastalar, cerrahi müdahaleye uygun olmayabilir. Bu nedenle muayene sonucunda belirli bir kilo altına ulaşmak gerekebilir. Aynı zamanda yukarıdaki yaş aralıkları da uzmanların kararına göre değişebilir. Eğer özel bir sağlık sorununuz, kullandığınız ilaçlar ve yakın zamanda olduğunuz bir ameliyat varsa, mutlaka uzmanlarla bu bilgileri paylaşmanız gerekmektedir. Bu sayede ameliyata uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. 

  1. Tüp Mide Ameliyatı 

Obeziteyle mücadele konusunda en bilinen yöntemlerden birisidir tüp mide ameliyatı. Ameliyatın temel nedeni, hastanın daha ufak porsiyonlarla daha kısa sürede doymasını sağlamaktır. Bu nedenle midenin bir kısmı alınmaktadır. Bu durumda midenin kapasitesi küçültülmektedir.  

Ameliyat fiyatları, muayene sonucunda hastalara göre değişebilir. Eğer tam bir fiyat öğrenmek istiyorsanız randevu almanız gerekmektedir. Bu sayede bir an önce adım atabilirsiniz. 

  1. Obezite Ameliyatı İçin Doğru Zaman 

Eğer obezite ameliyatına uygun olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, öncelikle muayene olmanız gerekir. Doğru zaman, her hasta için değişiklik gösterecektir. Ancak fazla kilolarınız artık sağlık sorunlarına neden olmaya başladıysa, nefes almakta zorlanıyorsanız ve tek başınıza hareket edemiyorsanız, geç kalmadan randevu almanız gerekmektedir. Özellikle de morbid ve süper morbid obezite hastaları, cerrahi müdahaleye başvurmalıdır. Hem cerrahi operasyon hem diyetisyen yardımı hem de psikolojik yardımlar obeziteden kurtulabilirsiniz. Fakat bu süreç, ne kadar geç kaldıysanız o kadar uzayacaktır ve ağrılı olacaktır. Obezite hastaları işte tam bu nedenden dolayı geç kalmamalı ve doğru zamanda obezite cerrahisine başvurmalıdır. Doğru zamanın tespiti ise uzmanlar tarafından yapılmaktadır.  

Obezite, çağımızda önlenebilir en büyük ikinci hastalıktır. Her yıl milyonlarca insanı öldüren bu hastalıkla mücadele konusunda geç kalmamanızı ve sağlıklı günler geçirmenizi dileriz.  

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.