Site Rengi

Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” Salgınında Kalp ve Damar Hastalarının Etkilenme Süreci

07.11.2020
11
Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” Salgınında Kalp ve Damar Hastalarının Etkilenme Süreci
Boğaz ağrısı Covid-19 belirtisi mi? Corona virüsü belirtileri listesi… -  Sağlık son dakika haberler

Aralık 2019’da, Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan şehrinde, sebebi bilinmeyen, tedaviye kuvvetli akciğer enfeksiyonu olguları ile ortaya çıkan ve devamında hızla yayılarak 21. Yüzyılın ilk pandemisine yol açan Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVİD-19”un 1 Mart 2020 tarihinde ülkemizde de resmi olarak saptanmasının arkasından olgu sayısı hızla artmıştır. Salgından maksimum etkilenen ve mortalite oranı en yüksek seyreden grup, kalp ve damar hastalıkları olan 60 yaş ve üzeri bireylerdir.

Literatür bulgularına bakılırsa; COVID-19 Enfeksiyonunun Kardiyovasküler Sistem üzerindeki başlıca etkileri şunlardır:
1- Eşlik eden Kardiyovasküler Hastalık varlığında enfeksiyona bağlı ciddi hastalık ve ölüm riski artmaktadır,
2- COVID-19 Enfeksiyonu; “Kalp Kası Hasarı”, “Ritim Bozuklukları”, “Kalp Krizi”, “Damarlarda Pıhtı Oluşumu” şeklinde direkt yada dolaylı olarak Kardiyovasküler Sistem üzerinde istenmeyen vakalarla ilişkilidir.
3) Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar, kalp sağlığı üzerinde çeşitli yan etkilere sahiptir.

COVID-19, kalp hastalarında artmış risk ve istenmeyen vakalarla ilişkilidir. Hastalık sebebiyle hastaneye yatırılan hastaların yaklaşık %40’ında Kardiyovasküler Hastalıklar eşlik etmektedir. COVID-19 enfeksiyonunda; Kardiyovasküler Hastalığı olanlarda ölüm oranları yaklaşık %10 iken bu oran sağlıklı bireylerde %1-2 içinde seyretmektedir. şu demek oluyor ki öncesinde birlikte rol alan hastalıkları olanlarda ölüm oranları olmayanlara göre daha yüksek; Kardiyovasküler Hastalığı olanlarda %10.5, şeker hastalarında %7.3, hipertansiyonu olanlarda %6 olarak gerçekleşmiştir.

İtalya’da da benzer bir tablo mevcuttur. İleri yaş haricinde, kaybedilen hastaların çoğunda altta yatan bir veya daha çok hastalık mevcuttur (Hipertansiyon %73, şeker hastalığı %34, kalp damar hastalıkları %30, ritim bozuklukları %22 gibi).

COVID-19 sebebiyle yaşamını kaybeden hastalarda eşlik eden Kalp ve Damar Hastalıkları yoğunluktadır. Bir başka deyişle; Kalp ve Damar Hastaları bu virüs ile karşılaştıkları takdirde hastalığı ölümcül seyretme riski yüksektir. Bundan dolayı Kalp ve Damar Hastalığı olan kişilerin sosyal izolasyonunu sağlamak yaşamsal önem arz etmektedir.

COVID-19 Enfeksiyonunda en yüksek hastaneye yatış ve mortalite oranları 60 yaş üstü hastalarda görülmekte olup bu grup, tüm ölümlerin %84’ünü oluşturmaktadır. Kalp ve Damar Hastalıkları ile hipertansiyonun da benzer yaş grubunda daha sık görüldüğü (>60 yaş için %60-75) göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle özellikle hipertansiyonun hastaneye yatış ve mortalite oranı için direkt bir risk unsurü olarak kabul etmek ve nedensellik ilişkisi kurmak için elimizdeki veriler kafi değildir. Bu hastalıkların özellikle ileri yaş hastalarda sık görülmesi ve hastalığa eşlik etmesi, hastalıkların bu yaştaki görülme sıklığı ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.

COVID-19 Enfeksiyonu yada şüphesi/riski olan hastaların kalp ilaçlarında değişiklik yapmak gerekli midir?
Kalp ve Damar Hastalıklarında kullanılan pek çok ilacın COVID-19 Enfeksiyonu sırasındaki kullanımı ile ilgili bilgiler sınırı olandır. Ancak elimizdeki bilgiler ışığında yararı ve ziyanını gösteren kati bir kanıt olmadığı için hastaların mevcut kalp, hipertansiyon, kolesterol düşürücü ilaçlarına devam etmeleri önerilmektedir.

Sonuç olarak;
İleri yaşlarda olan ve altta yatan hastalıkları bulunan COVID-19 hastalarında özellikle hastaneye yatış ihtiyacı ve ölüm oranları daha yüksektir.

Kaybedilen hastalarda Kalp ve Damar Hastalıkları, Hipertansiyon oranları yüksek bulunmuştur. Bundan dolayı özellikle bu riskli grubun hastalığa karşı korunması esastır.

Toplumsal izolasyon ve kişisel hijyen kurallarına uymak dışında, bu hastaların mevcut ilaçlarına devam etmeleri, ev içinde bile olsa egzersiz yapmaları, uyku ve beslenme düzenlerine dikkat etmeleri yaşamsal derecede örutubet taşımaktadır.

Yüksek risk grubunda yer edinen bu hastaların; göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, bayılma benzer biçimde şikayetleri oluşması halinde en kısa sürede doktoru ile mutlaka irtibata geçmeleri gerekmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.