Site Rengi

Sigaradan “Kurtulmak” mı? Sigarayı “Bırakmak” mı?

07.11.2020
15
Sigaradan “Kurtulmak” mı? Sigarayı “Bırakmak” mı?

Evet, sigaradan kurtulmak, bırakmaktan ne olursa olsun daha kolaydır. Çünkü “bırakmak” kelimesi geçici bir eylemi düşündürür; günlük yaşamımızda bile bir şeyi bir yere bırakınca bir arayış içinde olup, tekrar onu alıp “yerine koyacağım” şeklinde bir zorunluluğu da hep bununla beraber getirir.

Sigarayı bırakmak için 5 önemli neden! - Sağlık son dakika haberler

Sigara mevzusunda insanların yaşadığı başarısızlığın en büyük sebebi bu “bırakma” kelimesinin kendisinde yarattığı “boşluk, yoksunluk, devamlı arayıp bulma ve yerine koyma isteği ve arzusu”dur. Bu kişiler aslına bakarsak kendilerini iyice irdelerlerse ciddi bir şekilde “sigaradan kurtulmak” istemediklerini sadece kendilerine, çevrelerine “bırakma numaraları” çekerek sigara içiciliklerini devam ettirme isteklerini canlı tutarak devamlı kendi yarattıkları bir canavar olan “nikotin reseptörleri”ni beslemeye devam etme arzusunda oluklarını fark edebilirler. O kişiler için sigarayı “bırakmak” tam bir çiledir, kendilerini zorlayarak birkaç gün, birkaç hafta hatta çok ender de olsa birkaç ay “sigarayı bırakmayı” başardıklarını sandıkları dönemlerde çekilmez olurlar (asabi, derhal kızan-köpüren-kırıcı v.S.) O dönemlerde sigarasızlığın (nikotinsizlik) verdiği ıstırapla kendilerini hızlıca abur cubura verirler; tatlı-tuzlu ne varsa devamlı ellerinin altında bulundururlar, çok kısa sürede aşırı kiloda alırlar ve mecburen kendilerini yeniden sigara illetine bulaştırma mecburiyetinde olduklarını gösteriler. Bu benzer biçimde “bırakma numaraları” o kadar artar ki sayısını bile hatırlayamadıklarından bırakmaktan yorulurlar ve bırakmayı bırakarak tütün illetinin pençesinde yaşamaya/sürünmeye devam ederler.

Oysa sigaradan kurtulmak kolaydır. İnanın ki kolaydır. Bunu bizzat kendisinde yaşamış bir insan, bir doktor olarak; kurtulma sevincini binlerce hastasında, tütün müptelasında yaşatmış bir göğüs hastalıkları uzmanı olarak biliyorum. Sigaradan kurtulmayı ertelemek bir bireyin kendisine yapabileceği en büyük zarar, her bir nefeste en az 4 bin törpü ile vücudunun törpülenmesine devam etmeye izin vermektir. Günde “bir”e bile düşülse azaltmak daha da büyük bir tuzaktır. Bireyin kendisinin yarattığı nikotin canavarına “seni saatte bir değil, söz 24 saatte bir besleyeceğim” anlama gelir, onun hâkimiyetinin devam etmesine izin vermektir. Beklenmeyen bir üzüntü/sevinçte yine gmeşhurk paketi bulmak içten bile değildir.

Sigaradan kurtulma formülü: derhal, tek seferde, tamamen, tüm tütün ve mamullerine hayır deme kesinlığını göstermektir; “düşünce-fiil-alışkanlık-karakter-kader” beşlisi elimizdedir. Yeter ki isteyelim, sorunsuz kurtulmak mutlaka mümkündür…

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.