Site Rengi

Ne Yerseniz O olmuş olursunuz..

07.11.2020
18
Ne Yerseniz O olmuş olursunuz..

Yaşam standardınızı arttırabilmek için lüzumlu ve önemli faktörlerden biri doğru beslenmektir. Sadece günümüzde sağlıklı beslenen insan sayısı fazlaca azaldı. Doğal olarak ki bu durumu oluşturan bir çok unsur var.

Bunlar eğitimsizlik, sosyoekonomik durum, yaşam koşulları, aile yapısı, hızlı yaşam benzer biçimde faktörler. Yaşamımızda yapacağımız birkaç değişiklikle sağlıklı beslenmemizi sağlayabilecekken sürekli bu konudan uzak duruyoruz. Sonra karşımıza çeşitli sağlık durumları ortaya çıkıyor ve aklımız başımıza geliyor. Öncelikle neden yiyecek yemek zorundayız bunu bir düşünelim.

Ne yersen osun! | Doğurganlık Yolu

Vücudumuzda yapım ve yıkım vakaları gerçekleşir. Bu vakaya anabolizma ve katabolizma isimlerini veriyoruz. Anabolizma ve katabolizma vücudumuzda yeni hücrelerin oluşumu ve eski hücrelerin parçalanarak yok edilmesi şeklinde tanımlanabilir. Hepimiz yemek yedikten sonrasında, yediklerimiz barsaklarımızda en küçük parçalarına ayrılır. Vücudumuz bu gıda maddelerinden hangisinin vücutta kalacağını, hangisinin lüzumlu bulunduğunu belirler ve gereksiz olanları dışarı atar. Vücutta kalanlar ise eğer deposu varsa depolanmaya gönderilir, yoksa kan dolaşımına verilir. Yeni hücreler oluşturulacaksa kana karışmış yada depolanmış maddeler kullanılır. O halde “NE YERSENİZ “O” olmuş olursunuz” diyebiliriz.

Hatalı beslenme durumlarında sürekli aynı tarz yiyecekleri yediğiniz varsayılır. Vücudunuza devamlı beslenmenize katkıda bulunmayan, yanlış maddeleri içeren gıdalar alırsınız ve gitgide o gıdaya benzemeye başlarsınız. Oysaki tüm besin gruplarından bir miktar almış olduğunızda vücut fonksiyonlarınız düzene girer ve pek çok hastalıktan korunmuş olmuş olursunuz. Süt grubu, et grubu, sebze grubu, meyve grubu, tahıl grubu ve yağ grubu gıdalardan uygun miktarlarda almış olduğunızda vücudunuzun daha düzgün çalıştığını görürsünüz. Bu uygun miktarlar ise uygun zamanlarda alındığında daha etkili olduğunu hissedersiniz. Uygun miktar ve uygun süre ile alakalı detayları sadece bu konu üzerinde eğitim almış diyetisyenlerden alabilirsiniz. Bu miktarlar yaşınıza, boyunuza, fizyolojik aktivitenize ve yaşam seçiminıza bakılırsa ele alınır. Oysa ki kilolu insanoğlu sağlıklı ve dengeli beslenmek yerine kısa yoldan kilo vermek niyetindedirler. İlaç kullanımı, aç kalmış olarak zayıflamaya çalışmak ya da yedikten sonrasında kusmak gibi davranışlar sergilerler.Genellikle kısa yolların hepsi denendikten ve sağlık tamamen kaybedildikten sonrasında “artık ben bir diyetisyene gideyim” düşüncesi ile uzmana başvuruluyor.

Hepimiz uzmanlar onların sağlıksız beslenme sebebi ile mahvettikleri vücutlarını toparlamaya çalışıyoruz ve yanlışlarını düzeltmeye çalışıyoruz, sağlıklı mutlu ve huzurlu bireyler haline getirmeye çalışıyoruz. Kısa yoldan geçici zayıflama yöntemlerine başvurmaktansa (ölümle bile sonuçlanabilir) ilk başvurmanız ihtiyaç duyulan kurum; beslenme ve diyetetik bölümüdür. Bu şekilde sağlığınız bozulmadan istediğiniz forma girebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.