Site Rengi

Kalbinizi Krizden Koruyun..

07.11.2020
14
Kalbinizi Krizden Koruyun..

Günlük yaşantımızda icra ettiğimız birçok hata, sağlığımız açısından geri dönüşü olmayacak neticelere yol açabiliyor. Oysaki alacağımız bazı önlemlerle bu riskleri ortadan kaldırmamız mümkün.

Sigara içmemek, kolesterolü kontrol altında tutmak, stresten uzak durmak ve tertipli egzersiz yapmak bunlardan bir tek birkaçı…

Kardiyoloji - Kalp Krizi - DoktorTakvimi.com

1- Sigara Tüketimi: Kalp damar hastalıklarından ve bu hastalıkların yol açtığı ölümlerden korunmak için atılacak ilk adım sigara ve dumanından uzak durmaktır. Çünkü sigara tüketimi hastalık riskini iki kat arttırmaktadır. Sigara dumanıyla beraber vücuda binlerce zehirli madde girer. Bu zehirli maddeler damarda kireçlenmeye, damarın yapısının bozulmasına ve damar tıkanıklığına yol açmaktadır. Tütün dumanındaki karbonmonoksit kanı kıvamlaştırır. Kalp, kıvamlaşan büzüşen damarlar içinden kanı vücudun en uzak noktalarına göndermek için var gücü ile çalışır. Sigaradan ilk nefesin çekilmesiyle birlikte kalbin atışı dakikada yaklaşık 20 atış hızlanır. Normalden hızlı çalışan kalbin daha çok oksijene ihtiyacı vardır. Oysa sigara dumanıyla birlikte vücuda giren karbonmonoksit kandakioksijeni kovar dolayısıyla kalp azca oksijenle çok fazla çalışmak zorunda kalır ve vaktinde önce yorulur.

2-Kolesterol: Kolesterol damar tıkanıklığının merkezinde rol oynayan bir bileşendir. Kolesterol seviyeleri ile ilişkili olarak kalp damar hastalığı riski artmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için kolesterolden uzak durmak kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Besinler yoluyla alınan kolesterole dikkat edilmesi, posa içeren yiyecekler ile meyve-sebze tüketiminin arttırılması gerekir.

3-Yüksek tansiyon: Kan basıncı değerlerinin 140/90 mmHg üstünde olması kalp hastalığı riskini artırmaktadır. Tansiyon açısından en önemli yapılması ihtiyaç duyulan günlük tuz alımının azaltılmasıdır. Sınırda hafif yüksek hastalarımız tuz diyeti ile ilaç kullanmadan hipertansiyonun zararlı etkilerinde kurtulabilir. İlaç kullanan hastaları ise ilaç sayılarının artmaması ve kalp sağlıkları açısından ne olursa olsun tuzdan uzak durmalıdır.

4-Aşırı alkol tüketimi: Aşırı alkol tüketimi tansiyonu yükselten bir öteki etmendir. Çok fazla kalori içermesine rağmen aslabir besleyici değer taşımayan alkol, organizmaya zarar verir.

5-Kontrolsüz şeker hastalığı Şeker hastalarında damar sertliği, daha sık ve erken yaşta görülmektedir. Bu hastalara çoğunlukla şişmanlık ve hipertansiyon da eşlik etmektedir. Şeker hastalığı kontrolünde rejim ve egzersiz, ilaç tedavisinin yanında önemli rol oynamaktadır.

6-aşırı kiloluluk (Şişmanlık): obezite tedavi edilmediğinde hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve şeker hastalığı benzer biçimde kalp damar hastalığı riskini artırmaktadır.

7-Hareketsizlik: meydana getirilen araştırmalarda, düzenli egzersiz yapmanın ve yüksek bir efor kapasitesine haiz olmanın azalmış kalp ve damar problemlerı ile ilişkili olduğu görülmektedir. Her gün 30 dk. Yada daha çok hızlı yürüyüş yapanlarda kalp damar hastalığı riskinin %18, koşanlarda %42 kadar azaldığı ifade edilmiştir. Düzenli egzersiz, vücut yağ oranında azalma, uzun dönemde tansiyonnda düşme, kalbin veriminde artma, şeker hastalığı ve kan yağ metabolizma bozukluklarında azalma sağlamaktadır. Bu etkisinde bırakır kalp krizi geçirmiş kişilerde de benzer olmaktadır. Egzersizden sağlanan yararlar kilo kaybından bağlarımsızdır.

8-Stresli yaşam: Yüksek stres vücut direncinin düşmesine sebep olur. Vücut strese adrenalin hormonu salınımını arttırarak cevap verir. Bu da kalp ve solunum hızının artmasına ve tansiyonun yükselmesine sebep olur. Yağ asitleri ve kolesterol kana daha çok salınır ve kan kalınlaşmaya adım atar. Stresle mücadele de düzenli egzersiz yapmanın etkili olduğu bir çok araştırmada gösterilmiştir.

DEĞİŞTİRİLEMEYEN RİSK FAKTÖRLERİ

  1. Ailede erken yaşta kalp krizi geçiren bireylerin bulunması: Birinci derecede (anne, baba, kardeş) adam akrabalarda 55 yaşından, birinci derecede hanım akrabalarda 65 yaşından önce kalp damar hastalığı, kalp krizi (infarktüs) veya ani ölüm bulunması.
  2. Erkek cinsiyet: Kalp krizi görülme sıklığı erkeklerde daha fazladır.
  3. İleri yaş: Erkeklerde 45 yaşın üstü, hanımlarda 55 yaşın üstü yada erken menopoz.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.