Site Rengi

Hemoroid(Basur)

07.11.2020
8
Hemoroid(Basur)

Halk arasında basur yahut mayasıl olarak bilinen hemoroid, makat çevresindeki toplardamarların gevşemesi ve dışa doğru sarkmasıyla oluşan bir hastalıktır. Can yakıcı olabilen bu hastalık, bireyin yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bir çok farklı nedenden dolayı oluşabilen hemoroid hastalığının çoğunlukla niçin dolayı ortaya çıktığı anlaşılamaz. Dışkılama alışkanlığında farklılık, makattan kan gelmesi ve ağrı şeklinde yaygın görülen hemoroid emareleri varlığında zaman kaybedilmeden hekime başvurulmalıdır. Basur, dış hemoroid ve iç hemoroid olmak üzere iki farklı türde görülebilir. Toplumda her dört kişiden birinde süre vakit ortaya çıkan hastalık, anüsün dış kısmında ve cilt altındaysa eksternal yahut dış hemoroid olarak tanımlanırken, kalınca bağlarırsağın son kısmında ise internal, yani iç hemoroid olarak adlandırılır.

Basur (hemoroid) nedir? Belirtileri, tedavisi nasıl yapılır?


Hemoroid Nedir?
“Hemoroid nedir?” sorusu, kalınca bağlarırsaktan sonra yer alan anüse ya da makata ilişik damarlarda var olan problemlerden meydana gelen hastalık olarak yanıtlanabilir. Bacaklarda bulunan varislere benzer bir hastalık olan hemoroid, anüs veya makat bölgesinde bulunan damarların büyümesi veya şişmesiyle doğar. Damar yumakları oluşmasına yol açan hastalıkta süre süre damar yumakları anüsten dışa sarkabilir. Bazı vakalarda ise damar yumakları sıkışmaya bağlı olarak kanama yapabilir. Hemoroid, tedavisi olan bir hastalıktır ancak tedavi edilmediğinde zamanla damarların oluşturduğu yumaklar makatın dışına çıkarak basur memesi olarak adlandırılan yapının ortaya çıkmasına neden olur. Merak edilen sorulardan önde gelen “Basur ne demek?” sorusu da bu şekilde de cevaplanabilir. Hemoroid türleri, internal ve eksternal olmak üzere ikiye ayrılır. İnternal hemoroid yahut farklı bir deyişle iç hemoroid, çoğunlukla ağrıya yol açmazken eksternal olarak tanımlanan dış hemoroid, genelde sancılıdır. Genişleyen damarlarda pıhtı kaynaklanır, şiddetli ağrı, şişlik ve kızarıklık gibi basur emaresi görülür. Sıkça sorulan “Basur nedir?” sorusu bu şekilde de yanıtlanabilir.

Hemoroid Evreleri nelerdir?
Basur tedavisi, hastalığın evresine bakılırsa farklı şekillerde yapıldığından hemoroid evrelerinin bilinmesi son aşama önemlidir. Basur nedir resimli olarak incelendiğinde, bölgedeki sarkmanın şiddeti ve basurun evreleri görülebilir. Hemoroid toplam 4 evreden oluşur:

  1. Evre: tuvalet kağıdını kirletecek nitelikte kanama ile karakterize olan 1. Evredeki bazı vakalarda, damlama şeklinde basur kanaması da görülebilir. Rektoskopi ile görülebilen hemoroid dokusu çıplak gözle görülmez. Farklı bir deyişle bu evrede hemoroid makat dışına sarkma yapmaz.
  2. Safha: Hemoroid, dışkılama esnasında dışarı sarkar ve ondan sonra kendiliğinden içeri girer. Bu nedenle kişi, basur memesini fark etmeyebilir.
  3. Safha: Basur memesi olarak tanımlanan oluşum, anüs dışındadır. Ağrıya yol açan hemoroid sıklıkla ödeme neden olur. Basur memesi ancak parmakla itildiğinde anüsün içine girer.
  4. Safha : Basurun makattan dışarı sarktığı aşama olan 4. Evrede hemoroid memesi, genellikle büyük ve ıslaktır. Dışkılama daha sonra birey tam olarak temizlenemez. Buna bağlı olarak birey sıklıkla iç çamaşırında lekelenmeler görür. Oturma esnasında ağrı oluşabilir.
    Hemoroid belirtileri nelerdir?
    Basur, anüs çevresindeki damarların gevşemesine bağlı olarak oluşan damar topağının, makat dışına sarkması ile karakterize olan hastalıktır. Basur; anüs içinde, kalın bağırsağın son kısmı olan rektumun alt kısmında ya da anüs çevresindeki derinin alt katmanında doğar. Hanım ve erkeklerde yaygın olarak görülen hemoroide, her 4 kişiden birinde rastlanır. Basur belirtileri, hemoroid türüne nazaran farklılık gösterir:

Dış Hemoroid emareleri
Vücudun dışına sarkan basur türü olan eksternal hemoroid; zorlanmayla, ıkınmayla ve temizlenme sırasında fenaleşebilir. Sıklıkla görülen dış hemoroid belirtileri şu şekildedir:

Dışkıda kan görülmesi,
Anüs yakınlarında kaşıntıya yol açan şişlik veya ağrılı yumru,
Anüs çevresinde kaşıntı ve rahatsızlık hissi,
Oturmakla artan ağrı.
İç Hemoroid emareleri
Makatın iç tarafında oluşan basur türü olarak tanımlanabilen internal hemoroid, çoğunlukla ağrıya yol açmaz. İç hemoroid, şu belirtilere yol açabilir:

Dışkıda kan görülmesi,
hela kağıdına lekelenme şeklinde kan olması,
Makattan basur memesinin sarkması.
Hemoroid belirtileri, basur haricinde sindirim sistemine ait farklı hastalıklarda da görülebilir. Özellikle makattan kan gelmesi, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, kolon yahut rektum kanserlerinde de görülebilir. Bu yüzden hemoroid, bitkisel tedavi yöntemleriyle yahut hekime danışılmadan kullanılan basur ilacı ile tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. Hemoroid ilaçları yahut “hemoroid kremleri, yalnızca hekimin reçete etmesi durumunda, önerilen doz ve süreyle kullanılmalıdır. “Basur memesi iyi mi geçer? Sorusunu yanıtlamadan önce sıklıkla sorulan “Hemoroid niçin olur?” veya öteki bir deyişle “Basur neden olur?” sorularına yanıt vermek gerekir.

Hemoroid neden Olur?
Anal kanalda bulunan toplardamarlar hemoroid olarak tanımlanır. Toplardamarların genişlemesi yahut şişmesiyle birlikte kişide kanama, ağrı ve / veya kaşıntı benzer biçimde belirtilere yol açar. 20 yaşından önce nadiren görülen hastalık çoğunlukla 45 ila 65 yaş arasındaki kişilerde görülür. Toplumda oldukca sık görülen basur, çoğunlukla uzun devam eden kabızlığa ve tuvalette fazla vakit geçirmeye bağlı olarak kaynaklanır. Dışkılama sırasında güçlük yaşanması, bölgedeki kan akışı etkiler. Zaman içinde damarlardaki kan, bölgede havuzlanarak hemoroid oluşumuna neden olur. Bu vaziyet bununla birlikte gebelik esnasında görülen basurun da sebebidir.

Hemoroid Tanısı nasıl Koyulur?
Hemoroid problemi yaşayan kişilerin büyük bir bölümü, doktora gitmekten çekinir. Bu nedenle birey, çevresinden duyduğu, basur kremi ya da hemoroid ilacı kullanarak rahatsızlığını gidermeye çalışır. Hemoroid kanaması benzer biçimde yaygın görülen basur emareleri varlığında, hekim tavsiyesi olmaksızın hemoroid kremi kullanılması, hastalığın tedavi sürecinin uzamasına yahut altta yatan farklı hastalığın geç tanı almasına yol açabilir. Bu aşamada çoğunlukla karşılaşılan sorulardan biri de “Basur için hangi doktora gidilir?” şeklindedir. Hemoroid rahatsızlığı için kişinin genel cerrahi polikliniğine başvurması gerekir. Doktor, öncelikle ferdin öyküsünü dinler ve arkasından fizik muayenesini yapar. Dış hemoroid varlığında tanı süratlica koyulabilir. İç hemoroid tanısı içinse anal kanal, rektum muayenesi ya da kolonoskopi gibi ek tetkikler yapılması gerekebilir. Elde edilen bulguların sonucunda tanı koyulur.

Hemoroid Tedavisi iyi mi Yapılır?
Eksternal hemoroid, kişide rahatsızlık oluşturmuyor veya bireyin yaşam standardını düşürmüyorsa tedavi edilmesi gerekmeyebilir. İç hemoroidler ise ilaçlı olarak tedavi edilir. Hemoroid evresi de hastalığın tedavi yönteminin farklılaşmasına neden olur. 1. Ve 2. Evre hemoroidlerin tedavisi çoğunlukla ilaçlı olarak yapılır. Tedavi için hekim, krem, pomat ya da tablet şeklinde ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar makat bölgesindeki yanma, ağrı veya şişliğin giderilmesini, makat kasların gevşemesini ve hemoroidin rahatlamasını sağlar. Basur ameliyatı olmaksızın meydana getirilen bir diğer tedavi yöntemi de oturma banyosudur. Ferdin ılık su dolu küvete oturmasıyla uygulanan bu tedavi şeklinde, hemoroidin rahatlaması sağlanır. Skleroterapi ile meydana getirilen tedavide ise bölgeye enjeksiyon yapılarak oluşan sarkmalar giderilebilir. Bunların dışında 2. Ve 3. Safha hemorodilerde çeşitli günübirlik girişim gerektiren işlemler de yapılabilir. Hangi işlemin yapılacağına muayene ve değerlendirmeler sonrası karar verilir. 3. Ve 4. Safha hemoroidlerde ise tedavi, hemoroid ameliyatı ile yapılır. Genel ya da lokal anestezi altında yapılan operasyonlar, hemoroid tedavisinde en etkili yöntemlerdir. Hemoroid ameliyatı sonrası basurun tekrarlama ihtimali son aşama düşüktür.

Eğer sizde yahut bir yakınınızda hemoroid varsa tanı ve tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı data almak için en yakın sağlık kurumuna başvurabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.