Site Rengi

Gastroskopi Kolonoskopi

07.11.2020
10
Gastroskopi Kolonoskopi

Gastroskopi Nedir?
Gastroskopi, yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağının içinin direkt olarak gözle incelenmesidir. Sorunun daha iyi anlaşılması ve geç kalınmaksızın çözümünün sağlanması için yapılır. Radyolojik yöntemler ile ortaya konamayan hastalıklar Gastroskopi ile kolayca tespit edilebilir.

Gastroskopi (Endoskopi) ve Kolonoskopi... - Gazikent Tıp Merkezi | Facebook

Gastroskoplar bir kurşun kalemin kalınlığından başlayarak değişik kalınlıkta ucunda parlak ışıklı ve kıvrılabilen küçük bir kamerası olan plastik borudur. Tv kamera sistemi ile görüntü ekrana yansıtır bu şekilde yiyecek borusu ve midenin iç yüzünü görür. Böylece midede herhangi bir hastalığın olup olmadığını da kolayca belirler. Gastroskop içinden yollanan ince bir telle doku örneği alınabilir (Biyopsi), polip çıkartılabilir (Polipektomi) yada kanayan bölgelere müdahale edilebilir (Skleroterapi).

Gastroskopi endikasyonları
Gastroskopi karın ağrısı, yanma, ekşime, gaz şikayetleri, yutkunma zorluğu, açıklanamayan kilo kaybı, kansızlık , üst sindirim sistemi kanaması geçiren hastalar, yabancı cisim çıkartılması, mide polipi veya daha önceki biyopsilerde düzgüsel olmayan doku tespit edilmesi vb. Durumlarında, kimi zaman de denetim amaçlı olarak yapılır.

Gastroenteroloji | Biruni Üniversite Hastanesi

Gastroskopi Öncesi Hazırlık
Mide endoskopi işleminden önce tamamen boş olmalıdır. Bir önceki akşam gece yarısından sonra hiçbir şey yiyip içilmemelidir. Endoskopi esnasında verilen ilaçlar uyku hali yapacağından yanınızda size eşlik eden biri olması önerilir. Tetkikten 15 dakika önce endoskopi ünitesinde olunmalıdır. Bu süre içinde hemşire tarafınca işleme hazırlanılır. İşlemden önce, sedasyon ve işlem onaylama belgesinin imzalanılması istenilecektir. Düzenli kullanılan ilaçların sıralaması bildirilmelidir. Örneğin; aspirin ve benzeri ilaçlar endoskopiden önce kesilmelidir. Antiasit kesinlikle kullanılmamalıdır. Malum herhangi bir ilaç alerjisi var ise belirtilmelidir.

Gastroskopi işlemi iyi mi Yapılır?
Hastanın boğazı lokal anesteziklerle uyuşturulur. Ondan sonra hastayı uyuşturmak için damar içinden ilaç verilir. Bununla birlikte hastaya oksijen verilerek nabız, gerilim ve kandaki oksijen saturasyonu devamlı gözlem altında tutulur. Girişim süresi yaklaşık 10-15 dakikadır.

Endoskop ağız içinde olduğu şekilde rahatça nefes alınıp verilebilir. İlaçları derhal nötralize edecek (etkisini yok edecek) ilaçlar bulunmaktadır. Olabilecek tüm acil durumlar için ekip tam teşkilatla hazır durumdadır.
Tüm bu işlemler esnasında acı duyulmaz.

Gastroskopi sonrası
Gastroskopiden sonra hasta otuz dakika uyanma odasında ilaçların tesiri geçene kadar dinlendirilir ve damar içi kanül çıkarılarak işlem sonucu ile ilgili hasta bilgilendirilir. Kontrol randevusu verilerek hasta birkaç gün içinde yine çağrı edilir. Böylece tedavi altına alınan hasta, eğer biyopsi alınmışsa sonuçları ile birlikte tekrar değerlendirilir ve tedavisi tamamlanır. Bu sürenin sonucunda refakatçiniz ile birlikte ayrılarak istirahat etmeniz önerilecektir. Kendinizi iyi hissetseniz dahi işlemden sonraki 12 saat içinde araç kullanma, tehlikeli yada yaralanma mümkünlığı olan işlerle ilgilenilmemesi tavsiye edilir.

KOLONOSKOPİ Nedir?
Kolonoskopi, içi boşluklu bir organ olan kalın bağırsağın kolonoskop denilen bükülebilir bir aletle incelenmesidir. Kolonoskopi bağırsak dışı basılar, bağırsak duvarına ilişik anormallikler ve bağırsak boşluğundaki patolojiler hakkında informasyon edinmemizi sağlar.Kolonoskopi, doktora iltihaplı dokuları, anormal büyümeleri (iyi huylu ve kötü huylu tümörleri) ve ülserleri (yaraları) görme şansı verir. Kolonoskopi kalınca bağırsak ve rektum kanserlerinin erken teşhisi için yapılan en sık tetkiktir.

Doğan Hastanesi | 0212 624 34 34 | 0850 515 0 515-Endoskopi Laboratuarı

KOLONOSKOPİ endikasyonları
Kolonoskopi, bağırsak hareketlerindeki açıklanamayan değişiklikler (bağırsak alışkanlıklarının ishal yada kabızlık şeklinde değişmesi), karın ağrısı, makattan kan gelmesi, kilo kaybı ve anemi (kansızlık) şeklinde bulguların araştırılmasında kullanılır. Özellikle birinci derecede akrabalarında kalın bağırsak kanseri öyküsü olan kişilere tarama amaçlı yapılması tavsiye edilmektedir.

KOLONOSKOPİ Öncesi Hazırlık
Kolonoskopi’nin ideal bir sonuç vermesi için bağırsakların tam olarak temizlenmiş olması (bağırsak hazırlığı, kolon hazırlığı, bağırsak temizliği veya kolon temizliği) gereklidir bunun için 24-36 saat önce- den bağırsaklar temizlenmeye başlanılır. Temizlik işlemi bol oranda saydam sıvılarla bağırsağın yıkanması ayrıca bağırsağı boşaltıcı ilaçların kullanımıyla olur. Kolonoskopi işleminden 24 saat önceden katı gıdaların alınması tamamen kesilmeli ve randevu vakitına kadar (eğer tıbbi sakıncası yoksa; kronik böbrek, ağır kalp ve karaciğer yetersizliği hastalıklarının varlığı şeklinde) minimum 8-10 litre kadar saydam sıvılar (et suyu, tavuk suyu, tanesiz çorbalar, kompostolar, gazozlar, saydam tortusuz meyve suları) tüketilmelidir. İncelemeye gelmeden bir gün önce akşam ve geleceğiniz günün sabahı bağırsakları boşaltıcı ilaç kullanmanız gereklidir. Kolonoskopi yapılana kadar hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir. Ortalama işlem öncesinde 6 saatlik bir açlık süresi arzulanmaktadır.

KOLONOSKOPİ işlemi nasıl Yapılır?
Kalınca bağırsağın makattan girilerek, sakinleştirici ilaç (sedasyon) ve/yada anestezi altında bir fiberoptik kamera ile monitör altında incelenmesi işlemine kolonoskopi adı verilir. Aletle makattan girildikten sonra kalın bağırsağın tamamı ile ince bağırsağın son kısmı incelenebilir. İşlem esnasında hava verilmesine bağlı olarak, hafif baskı hissi hissedebilirsiniz. İşlem öncesinde rahatlamanız için bazı ilaçlar yapılır. Genel Anestezi uygulanırsa hiç ağrı hissetmezsiniz. Kolonoskopi işlemi 10 ile 40 dakika arasında sürmektedir. İncelemeyi icra eden doktorunuz bağırsak içinde gerek gördüğü yerlerden patolojik araştırma için örnekler alabilir, bu işlem çok kolay ve ağrısızdır. Doktorunuz eğer sizin için ileride daha büyük sorunlara niçin olabilecek anormal bir lezyon, polip yada küçük boyutlu tümörler görürse bunları kolonoskopik araştırma sırasında çıkarır, bu işlemler de ağrısızdır.

KOLONOSKOPİ Sonrası
İşlem sırasında hava verilmesine bağlı olarak, gaz çıkartma gereksinimi duyabilirsiniz. Doktorunuz size islemin sonuçlarını açıklayacaktır. Inceleme esnasında agrı duymamanız için çeşitli sakinleştirici yada anestezi ilaçları yapılacağından, islem daha sonra refleksleriniz etkileneceğinden, 2 saat araç kullanılması sakıncalıdır. Bu nedenle mümkünse tetkike bir yakınınızın refakatinde gelmenizde yarar vardır. İşlem hemen sonra 1-2 saatlik bekleme süresi uygulanmaktadır. Doktorunuzun önereceği 2 saat süreden sonra gıda alabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.