Site Rengi

Diyabetli Hastalarda Kişisel Diyet Şart

07.11.2020
12
Diyabetli Hastalarda Kişisel Diyet Şart

Diyabetli bireyler yeme alışkanlıklarını düzene sokmadıkları sürece kan şekerlerinin düzene girmesi mümkün değildir. Diyabetli hastaya ilk olarak yaşına, boyuna, kilosuna, fizyolojik aktivitesine, sosyo-ekonomik durumuna ve beslenme alışkanlıklarına nazaran bir diyet sıralaması düzenlenmelidir.

Herkesin kullandığı ortak bir rejim listesi olması imkansız. Beslenme tedavisi kişiye özel olmalıdır. Günümüzde diyabet tedavisinde, farklı etkilerde olan ve ağızdan alınan diyabet ilaçları ve insülinler bulunmaktadır. Bu ilaç ve insülinlerin tesir süreleri, kan şekerini etkilemeleri farklılık göstermektedir. Öğün planlanırken bu vaziyet göz önüne alınmalıdır.

ÖĞÜN ATLAMAYIN Beslenme tedavisi düzenlenirken diyabetli hastanın gereksinimi olan enerji ve besin öğeleri karşılanmalıdır. Öğün atlamama, diyabetli hasta için çok önemlidir. Düzensiz yemek veya öğün atlama kan şekerinin aşırı düşmesine niçin olabilir. Fazla besin almanın da kan şekerinin yükselmesine niçin olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle kan şekerindeki iniş-çıkışı önlemek için tertipli bir öğün planı oluşturmak diyabetli hasta için kaçınılmaz ve mutlak bir gerekliliktir.

MEYVENİN SUYUNU DEĞİL KENDİSİNİ TÜKETİN Posalı yiyecekler kan şekerini yavaş yükselttiği için diyabetli hastalarca bol miktarda tüketilmesi gerekir. Posanın kan şekerini yavaş yükseltmesi, kan yağlarına pozitif yönde tesir göstermesiyle diyabetli hastanın beslenmesinde önemli rolü vardır. Günlük beslenmede posayı artırmak için beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih etmek, kuru baklagilleri haftada 2-3 kere tüketmek, günde 2 porsiyon pişmiş sebze tüketmek ve meyvenin suyu yerine, meyvenin kendisini yiyecek gerekiyor.

TATLANDIRICININ FAZLASINDAN KAÇININ Tatlandırıcılar, önerilen miktarlarda kullanıldığı sürece negatif etki oluşturmaz. Tatlandırıcılar enerji içerenler ve içermeyenler olarak iki gruba ayrılırlar. Enerji içeren tatlandırıcıları önerilenden fazla miktarda tüketmek kan şekerinde yükselmeye niçin olabilir. Bundan dolayı önerilen miktarı aşmamakta fayda var.

DİYABETİK ÜRÜNLERE DİKKAT Bir besinin diyet veya diyabetik olması o besinin özgür tüketileceği anlamına gelmez. Düzgüsel çikolata ile diyabetik çikolata arasındaki fark sadece şekerinin azaltılması veya olmamasıdır. Diyabetik çikolata, yağ ve enerji yönünden normal çikolatadan çok farklı değildir. Rejim ürünlerin şuursiz kullanımı kan şekerinin yükselmesine, kilo artışına, kan yağlarında bozulmaya neden olabilir.

ÇANTANIZDA KÜP ŞEKER TAŞIYIN Kan şekerinin çok düşmesi istenmeyen bir durumdur. Bu durumda yapılması ihtiyaç duyulan şey, düşen kan şekerini hızla yükseltmek olmalıdır. Düşme anında tercih edilecek gıda, hızla emilen ve kan şekerinin hızla yükselmesini sağlayacak olan bir besin olmalıdır. Örneğin; 1 çay bardağı hazır meyve suyu yada 3-4 adet kesme şeker olabilir. Çikolata benzer biçimde yağ oranı yüksek şekerli besinler kan şekerini daha geç yükselttiği için tercih edilmesi doğru değildir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.